Dvojí výklad prohlášení RF a USA o Sýrii je nemístný, prohlásili v Kremlu

Dvojí výklad prohlášení Ruska a USA o Sýrii je nemístný, je třeba číst jeho text, řekl tiskový tajemník prezidenta RF Dmitrij Peskov.

„Není tu třeba nic komentovat, existuje text prohlášení, který je třeba přečíst. Proto je tu nemístný dvojí výklad a je třeba se zaměřit výhradně na text prohlášení,“ odpověděl Peskov na otázky novinářů.

„Toto prohlášení bylo nejdřív odsouhlaseno experty a pak v Danangu ministrem (zahraničí Sergejem — red.) Lavrovem a ministrem zahraničí (USA Rexem) Tillersonem a schváleno podle výsledků krátkých schůzek prezidentů,“ poznamenal.

Vysoký zástupce amerického MZV prohlásil předtím ve svém komentáři k třístrannému memorandu RF, USA a Jordánska z 8. listopadu, že daný dokument navrhuje „vyloučení přítomnosti nesyrských sil,“ včetně íránských a proíránských, na jihozápadě Sýrie. MZV USA tvrdí, že RF přistoupila na spolupráci se syrskými úřady v této otázce.

Zástupce MZV USA navíc prohlásil, že memorandum schválené v Ammánu obsahuje závazek ohledně zachování kontroly opozičních sil nad oblastmi v jihozápadní Sýrii až do politického urovnání konfliktu.


Není zde článek celý?