Erdogan připustil dialog s Asadem o otázce syrských Kurdů

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan může v budoucnu projednat s Damaškem boj se sílami sebeobrany syrských Kurdů (YPG), které Ankara řadí k teroristům. Citují ho noviny Hurriyet.

„Ať se zítra stane cokoli, vše závisí na okolnostech <…> Dveře politiky jsou vždy otevřené do poslední chvíle,“ oznámil Erdogan tureckým novinářům po summitu v Soči.

Dodal, že Turecko zatím neiniciovalo jakékoli kontakty se syrským lídrem Bašárem Asadem ani přes prostředníky. Podle jeho slov chápe Vladimir Putin citlivost Ankary v této otázce. „Poznamenal, že Asad nechce účast YPG v jednáních. Není to zvláštní,“ konstatoval turecký lídr.

Erdogan znovu odsoudil Spojené státy za rozšiřování vojenské přítomnosti v Sýrii. Domnívá se, že Washington pomáhá YPG „nejen zbraněmi, ale i personálem“.

„Jaké jsou jejich (USA) plány? Co chtějí udělat? Poslechněme si je,“ řekl prezident. Turecký prezident vyjádřil přání v blízké době promluvit o této záležitosti s americkým kolegou Donaldem Trumpem.

Podle Erdogana se na summitu v Soči projednával Kongres lidového dialogu v Sýrii. Řekl, že Rusko, Írán a Turecko řeší, kdo se zúčastní akce. „Předpokládáme, že všechny skupiny v Sýrii budou pozvány,“ poznamenal prezident. Zároveň Erdogan připomněl krutou pozici Turecka k „teroristickým organizacím jako je YPG a PYD“ (syrská kurdská strana Demokratický svaz).

Turecký prezident také vyjmenoval cíle kongresu: tvorba nové ústavy a provádění spravedlivých a transparentních voleb pod dohledem OSN.


Není zde článek celý?