Erdogan vyzval Rusko a USA vyvést ze Sýrie vojska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Rusko a USA vyvést vojska ze Sýrie a soustředit se na politické řešení krize.

Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin v sobotu schválili společné prohlášení o Sýrii v kuloárech summitu APEC. Podle dokumentu, který byl předtím schválen ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničních věcí Rexem Tillersonem, Putin a Trump potvrdili, že Moskva a Washington pokračují na společném boji s teroristickou organizací Islámský stát až do jeho totálního zničení.

„Říká se, že vojenskou cestou (syrskou) krizi není možné vyřešit. Tak ať stáhnou své vojáky a řešení krize bude politickým. Pojďme spolu hledat cesty k volbám tam,“ řekl Erdogan před odletem do Soči na jednání s ruským protějškem.

Dodal, že Turecko vystoupilo proti tomu, aby americká vojska vstoupila do Iráku v roce 2003.

„Ony tam ale vstoupily, prohlásily, že tam nezůstanou. Odešla (vojska)? Ne. Svět není hloupí. Často se říká jedno, ale dělá se druhé. Bohužel. Amerika má na severu Sýrie pět základen a dalších osm v jiných regionech — celkem 13. Existují zbraně, které tam dodala Amerika. Rusko má v Sýrii pět základen. Jak žít s těmito očividnými věcmi?“ řekl Erdogan.

Minulé pondělí zástupce ruského ministra zahraničních věcí Oleg Syromolotov informoval RIA Novosti, že velikost odvodu ruských vojsk ze Sýrie po vítězství nad IS bude záviset na aktuální situaci, ale obě základny — letecká základna Hmeimim a námořní základna v Tartu — pravděpodobně zůstanou.


Není zde článek celý?