FBI naslepo hackovala počítače v Rusku a Číně

Americká FBI v rámci hledání dětské pornografie hackovala počítače po celém světě, a to i v Rusku, Číně a Íránu, informuje Daily Beast s odkazem na soudní dokumenty.

Vedení FBI zahájilo operaci Pacifier v roce 2015. Hlavním cílem úřadu byli předpokládaní zločinci, kteří jsou činní v takzvaném dark netu s pomocí speciálních programů. Jak bylo informováno ještě v listopadu 2016, agenti celkově pronikli do 8 tisíc počítačů ve 120 zemích.

Charakter operace v dark netu ovšem naznačoval, že FBI nevěděla, v jaké zemi se objekty sledování nacházejí. Díky tomu byly prolomeny počítače v Rusku, Číně i Íránu — v zemích, které USA samy obviňují, že hackeři odtud pronikají do jejich počítačových sítí.

Experti varují, že podobné „nevědomé hackování“ může vést k nepředpověditelným geopolitickým následkům. „Jednání FBI fakticky otevírá dveře dalším zemím jednostranně útočit na zařízení na území USA v rámci bezpečnostních operací,“ informuje Scarlett Kimová, právnická poradkyně britské organizace Privacy International.


Není zde článek celý?