Fourcade: nelze trestat všechny Rusy

Dvojnásobný olympijský mistr z her v Soči francouzský biatlonista Martin Fourcade oznámil, že je proti kolektivní odpovědnosti za doping.

MOV 5. prosince rozhodne o účasti ruských sportovců na Zimních olympijských hrách v Pchjongjangu.

„Sportovci, které chytli kvůli dopingu v Soči, nesmí jet do Pchjongjangu. Četl jsem zprávu McLarena, ale už nevíme, co je pravda a co lež. Nevíme, jaké dokumenty měla k dispozici WADA (Světová antidopingová agentura). Pokud je dokázáno, že existoval instituční systém dopingu a všichni sportovci v Soči díky tomu získali výhody, tak podle mě nesmí tito sportovci jet do Pchjongjangu. Je to celkově několik lidí, musíme je potrestat, ale ne všechny Rusy,“ cituje Fourcada AFP.

„Diskuse je soustředěna na Rusko, to je chyba. Rusko nemá v dopingu monopol. Jsem proti kolektivním sankcím vůči zemi, ale jsem pro sankce pro sportovce, kteří se účastnili jakýchkoli manipulací,“ řekl Fourcade.

„Jsem proti tomu, aby se „čistí“ sportovci nemohli účastnit soutěží, ale dnes nevím, kdo je „čistý“. Jsou sportovci z některých zemí, o kterých se mohu mýlit, když řeknu, že neberou doping. Ztratil jsem kvůli posledním událostem jistotu, je mi smutno, protože jsem si nemyslel, že se mi něco takového stane,“ přiznal Fourcade.


Není zde článek celý?