Francouzský ministr vnitra: Muslimům by nemělo být povoleno modlit se v ulicích předměstí Paříže

Francouzské orgány zabrání muslimům v severním předměstí Paříže, aby se mohli modlit v ulicích, uvedl ministr vnitra. Místní věřící protestují proti nedávnému uzavření blízké modlitebny.   

Gerard Collomb zopakoval svoji opozici vůči modlitbám, které od března pořádá unie Muslim Worship and Cultural Associations of Clichy-la-Garenne (UAMC) každý pátek v centru města poté, co byla hala, kterou si pronajali, přestavěna pod novým starostou na multimediální knihovnu. Od té doby již bylo vybudováno jedno specializované modlitební centrum, ale místní muslimové nejsou spokojeni s jeho umístněním a velikostí.

„Nebudou mít modlitby v ulicích, zabráníme modlení v ulicích,“ řekl Collomb portálu Questions Politics a slíbil, že v příštích několika týdnech nalezne vzájemné přijatelné řešení.

„Muslimové musí mít místo uctívání, kde se budou modlit,“ zdůraznil.

Rozepře mezi městskou správou a místní muslimskou komunitou probíhají od března, kdy byla policie vyzvána k vykázaní UAMC  z místnosti na základě soudního příkazu, který byl v listopadu loňského roku potvrzen Státní radou.

V reakci na vystěhování, UAMC vyzvala k tomu, aby se modlitby konaly před budovou, která se nachází v centru města Clichy. Sdružení prohlásilo, že se jí denně účastní „mezi 3.000 až 5.000 věřících“ a že odmítnutí města obnovit smlouvu o nájmu po uplynutí její platnosti v červenci 2016 porušuje právo na svobodné uctívání, které je zaručené francouzským zákonem.

Starosta Clichy Rémi Muzeau, který je zodpovědný za přestavbu areálu říká, že není zapotřebí nová modlitební místnost, protože již existuje nové centrum – Clichy Muslim Cultural and Worship Center (ACCCMC) na sever od města.

UAMC však tvrdí, že nové centrum je příliš vzdálené od centra města Clichy a není schopno pojmout všechny věřící.

Napětí vzplanulo 10. listopadu, kdy asi sto zvolených politiků, včetně starostů a poslanců z různých politických stran a hnutí se pokusilo zabránit muslimům, aby se modlili v ulicích.

Collomb uvedl, že „nemůže existovat modlení v ulicích“ a naléhal na prefekta, aby se zkontaktoval se zvolenými úředníky a muslimskými komunitami, aby našli způsob, jak strany sjednotit.

Odhaduje se, že je ve Francii pět miliónu muslimů a pouliční modlitby se vyskytují stále častěji kvůli nedostatku mešit, což vyvolává spory v multi-etických komunitách. Bývalá kandidátka na prezidentský úřad a vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová byla v roce 2010 obviněna z podněcování nenávisti vůči muslimům, poté, co srovnala pouliční modlitby s nacistickou okupací. V prosinci 2015 byla následně zproštěna všech obvinění.

(RT/ svobodnenoviny.eu Muslimové se modlí v ulicích Foto: Benoit Tessier / Reuters)

Není zde článek celý?