Historik Blažek: Babiš se s estébáky stýkal a předával jim informace

PhDr. Petr Blažek, Ph.D. | FOTO: ČTK

Práce v Ústavu pro studium totalitních režimů dělá z Petra Blažka odborníka třeba na fungování komunistů v minulosti České republiky. Právě proto je alarmující, že i podle jeho vyjádření je spolupráce potenciálního premiéra Babiše s StB, téměř jistou věcí, o které nemá cenu pochybovat.

Blažek se k tématu Babišovy spolupráce s komunistickou Státní bezpečností dostal v rozhovoru pro Info.cz. „Jde o to, že byl evidován Státní bezpečností jako tajný spolupracovník v nějaké konkrétní kategorii a byl v registru svazků učiněn záznam a byl učiněn spis a existuje asi dalších devět svazků, které na to odkazují,“ připomněl známý historik.

Podle něj měl díky práci v podniku zahraničního obchodu možnost kontrolovat i další spolupracovníky StB. „On se s těmi pracovníky StB scházel, předával jím informace. A paradox je, že on to nezpochybňuje, on to i jako sám říká,“ říká Blažek.

Babišova spolupráce se Státní bezpečností je na jeho rodném Slovensku stále předmětem soudních jednání. Slovenský ústavní soud totiž odmítl jako svědky oligarchovy nevinny přijmout agenty ŠtB, kteří měli Babiše, pod krycím jménem Bureš, na starosti.

Není zde článek celý?