Hospodští a pivovarníci „děkují“ za EET a zákaz kouření. Výtoč piva klesla o 24%

Sedět doma, pít pivo z pet lahve a dívat se na televizi Nova. K tomu zraje národ pivařů z České republiky. Od startu EET výtoč piva v hospodách klesá. Hospody totiž ubývají. Někteří restauratéři svoje podniky uzavřeli už se startem evidence tržeb, další postupně v průběhu roku. Největší propad výtoče piva zaznamenali pivovarníci v září. O celých 24%. Na vině nemá být jen EET, ale i zákaz kouření a zákaz hazardu.

Regulací je moc, navíc se sešly v krátké době.

Končící vládě se tak podařilo to, co ani komunisté nedokázali, donutit Čechy, aby zůstali doma a nechodili do hospod. Babišovi a spol. se povedlo vytvořit dokonale demotivační prostředí k podnikání. Ke zhruba třiceti nejrůznějším kontrolám, které na živnostníky mohou přijít tak pro hospodské přibyla ještě hrozba likvidačních pokut za to, že zapomenou vydat účtenku, nebo ji špatně odešlou. Komu by se v takovém prostředí chtělo podnikat…

Ukazuje se, že Elektronická evidence tržeb má masivnější dopad, než si mnozí mysleli. A to jsou ještě další dvě vlny před námi. Příští rok budou muset účtenky vydávat například opraváři praček, nebo zedníci.

Kritici EET měli v mnoha ohledech pravdu. Hlavní fáze rušení provozoven už je u konce, kdo EET nezvládal, zavřel. Podobné je to se zákazem kouření v restauracích. Končící vláda se pasovala do role toho, kdo musí rozhodovat za, podle ní zřejmě nesvéprávné, hospodské. Nemohla nechat rozhodnutí zda provozovat kuřácký nebo nekuřácký podnik na samotných restauratérech. Tady jsou dopady. Tratí hospody, tratí pivovary a v konečném důsledku tratí stát, který vybere méně daní.

Ironií je, že ten, které živnostníky trápil a trápí, je vítězem voleb a brzy bude premiérem. Už je líp?

Není zde článek celý?