Hrojsman napočítal na Ukrajině tři hladomory

Ve 20. století Ukrajinci přežili tři hladomory, prohlásil ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. Jeho prohlášení k občanům země v souvislosti se dnem památky obětí hladomoru bylo zveřejněno na vládním webu.

„Ukrajinci vzdávají hold památce předešlým generacím, jež musely projít nelidskými útrapami a zkouškami — hladomory,“ stojí v prohlášení.

Podle Hrojsmana hladomor v letech 1932-1933 představoval „metodickou likvidaci milionů Ukrajinců“. Nicméně jak tvrdí ukrajinský premiér, těchto hladomorů bylo několik.

„Ve 20. století Ukrajinci přežili ještě dva hladomory: v letech 1921-1923 a 1946-1947, jež podle očitých svědků a historiků nesou veškeré příznaky etnické čistky a tudíž byly úmyslně organizovány,“ prohlásil Hrojsman, aniž by vysvětlil, na jakých faktech jsou založena jeho tvrzení.

Hladomor v letech 1932-1933 postihl všechny hlavní obilní regiony Sovětského svazu: Ukrajinu, Severní Kavkaz, Nižní a Střední Povolží, značnou část Centrální-černozemní oblasti, Kazachstán, západní Sibiř a jižní Ural. Podle různých údajů zahynulo 7-8 milionů osob a z toho 3-3,5 milionu na Ukrajině, 2 miliony v Kazachstánu a Kyrgyzstánu, 2-2,5 milionu v RSFSR.


Není zde článek celý?