Íránské MZV obvinilo Saúdskou Arábii z „agresivních válek“

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavad Zarif v pondělí prohlásil, že Saúdská Arábie obviňuje Teherán z následků svých „agresivních válek“.

„Saúdská Arábie vede agresivní války, provádí regionální utlačování, destabilizující akce a riskantní provokace. Z následků (toho) obviňuje Írán“, píše Zarif na svém Twitteru.

Šéf íránského MZV rovněž podotkl, že „návštěvy ve válčící Saúdské Arábii se ukázaly být nebezpečné pro zdraví regionu“. Podle jeho slov návštěva prezidenta USA Donalda Trumpa v této zemi „měla za následek represálie“ ze strany Bahrajnu po „pádu Kataru“.

V polovině října šéf bahrajnského centra pro strategické, mezinárodní a energetické výzkumy (DERASAT) šejk Abdulláh bin Ahmed al-Chalifa obvinil Írán z destabilizace situace na Blízkém východě podporou extremistických skupin v Sýrii a Jemenu. Kromě toho na začátku června přerušily Saúdská Arábie, SAE, Bahrajn a Egypt diplomatické vztahy s Katarem, který obvinily z podpory terorismu, a zastavily veškerou komunikaci s ním.

„Návštěvy Kushnera a libanonského premiéra měly za následek podivnou demisi Harirího v době, kdy byl v zahraničí. A Írán se samozřejmě obviňuje ze zasahování“ dodává Zarif.


Není zde článek celý?