Jaderný Blackjack: celý park Tu-160 bude modernizován

Ruské ministerstvo obrany plánuje v nejbližších letech zcela nahradit existující park strategických bombardérů Tu-160 za modernizované modely, informoval velitel dálkového letectva Ruska generál Sergej Kobylaš.

V úterý na Kazanské leteckém závodě Gorbunova — filiálce Tupoleva — se odehrála slavnost vyrolování prvního nově vyrobeného letounu Tu-160, jeho první let je plánován na únor roku 2018.

„Toto letadlo je první vyrobené v rámci programu obnovení výroby tohoto strategického bombardéru. Jedná se o úspěšný výsledek práce meziresortní pracovní skupiny pod vedením ministra obrany Ruska. Všechny letouny Tu-160, které nyní jsou v sestavě dálkového letectva Ruska, budou jednoznačně zcela modernizovány. S ohledem na tak rychlou výrobu a k dnešnímu dni existující technologie, si myslím, že se to odehraje v nejbližších letech,“ informoval Kobylaš žurnalisty.

Upřesnil, že zkušební letoun musí projít pozemní zkoušky předtím, než se zvedne do vzduchu. Následně budou muset testovací piloti 929. Státního zkušebního letového centra potvrdit, že první kus odpovídá požadavkům, a až poté bude zahájena sériová výroba těchto bombardérů.

„Já vím, že existují takové plány, které počítají s tím, že tyto stroje budou brzy přicházet do výzbroje, k nám, do dálkového letectva, a přistoupí k bojové službě,“ zmínil Kobylaš.


Není zde článek celý?