Jak osvobozovali Dajr az-Zaur: zachycení jednání a sebevražedná taktika

Situace v Dajr az-Zauru se příliš neliší od ostatních osvobozených syrských měst. Během bojů bylo zničeno 80 až 90 % obytných domů.

Několik let v ulicích probíhaly kruté boje mezi různými skupinami, ať už jde o Svobodnou syrskou armádu (SSA) nebo Džebhat an-Nusru a Islámský stát (IS).

Syrský generální štáb 3. listopadu oznámil konečné osvobození Dajr az-Zauru, který je strategicky důležitým bodem ležícím na křižovatce cest, které spojují východní část Sýrie se střední a severní.

Sebevražední útočníci

Podle partnera RIA Novosti, brigádního generála teroristé často používali taktiku využití sebevražedných útočníků, kteří útočili na armádu a v případě jejich ohrožení aktivovali výbušné zařízení.

„Malé skupiny sebevražedných atentátníků se vyhodí do vzduchu uprostřed boje. Pokud se jim podaří dostat pod kontrolu území, za nimi už následují větší skupiny. Velká část zabitých radikálů na sobě měla sebevražedný pás,“ oznámil generál.

Dodal, že se armádě podařilo zachytit rádiové přenosy radikálů, kde byly kromě arabštiny používány i jiné jazyky a také dialekty Iráku, Tuniska a Saúdské Arábie.

Podle generála radikálové prakticky každý den útočili zaminovanými automobily a sebevražednými atentátníky, armádě se však dařilo útoky odrážet nehledě na problémy s dodávkami potravin a výbavy.

„Během tříletého obklíčení jsme bojovali na dvou frontách: první fronta se snažila o prolomení obklíčení a druhá bojovala proti radikálům IS. Podařilo se nám za několik dní s palebnou podporu a podporou leteckých útoků zaútočit na IS, který se považoval za neporazitelného. Nyní pronásledujeme ty, kteří uprchli na druhý břeh Eufratu,“ uvádí partner agentury.

Ihned po odblokování silnice vedoucí k městu se teroristé pokusili vyvést zahraniční vůdce a také ostatní přeživší radikály. „Zlikvidovali jsme jejich velkou část,“ oznámil generál.

Radikály vyzývají, aby se vzdali.

Nyní se armáda na několika frontách blíží k městu Abu Kemal. Přestřelky a výbuchy jsou stále slyšet i v okolí Dajr az-Zauru. Podle generála na druhém břehu Eufratu zůstalo ještě několik ohnisek napětí.

„Dali jsme radikálům čas na kapitulaci, několik už se jich vzdalo. Někteří se však stále schovávají, operace pokračuje. Ukončíme činnost IS v Dajr az-Zauru a okolí,“ urputně říká generál. Výzvy ke kapitulaci zní z megafonů.

Syrská armáda protrhla tříletou blokádu Dajr az-Zauru na začátku září a poté přešla do útoku na východním okraji města. Vojákům se podařilo vytlačit teroristy ze strategických výšin na jihozápadě a dostat se k západnímu břehu řeky Eufrat a přejít ho. V posledních měsících vládní síly čistily městské čtvrti.

Jak poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, boj s terorismem v Sýrii přechází do závěrečné fáze. Podle údajů Ministerstva obrany RF zůstává pod kontrolou IS maximálně pět procent syrského území.


Není zde článek celý?