Ján Brezáni: Mé první setkání se zvůlí exekutorské mafie

300221V březnu 2014 u nás doma zazvonil vykonavatel soudního exekutora s exekučním příkazem. Na něm stálo, že jsem v roce 1998 nezaplatil jízdné v MHD ve výši 23 Kč, a nyní po 16 ti letech mám zaplatit cca 16.000 Kč. Vykonavatel byl dvoumetrový chlap, já do té doby nevědouce o tomto dluhu a hlavně absolutně neznalý způsobů vykonavatelů, jsem ho pozval dále do bytu s tím, že patrně jde o omyl a že vše nějak vyřešíme. Hned po zavření dveří jsem vystřízlivěl, když se odmítl vyzout, či použít návleky a v botách pošlapal s úsměvem všechny koberce. Po přečtení ex. příkazu jsem se s ním chtěl domluvit, že hotovost nemám, že ale i když o dluhu nevím, že vše uhradím ve splátkách. Toto razantně odmítl s tím, že dluh je starý skoro 20 let a že jsem na úhradu tedy měl dost času.

Potom začal procházet byt a olepovat věci, přičemž je nahlas ohodnocoval, tak jsem se například dozvěděl, že počítač za 20.000 Kč má hodnotu 800 Kč, TV stará tři měsíce pořízená rodiči jako vánoční dárek za 11.000 Kč má hodnotu 1.500 Kč atd. Vzepřel jsem se mu až u dětského pokoje, když doslova chtěl překročit na zemi si hrající šestiletou dceru, tam už jsem mu řekl, že v botách nevstoupí jinak než přes mou mrtvolu. Tedy sepsal její věci v pokojíčku ode dveří. Na dotaz jak může na vzdálenost pěti metrů určit cenu počítače odvětil, že je znalec.

Shrnu to, zabavil věci za 70.000 a ohodnotil je na místě na 5.400 Kč s tím, že televizi, monitor a počítač si hned odnesl do auta. Potom se vrátil a předal mi soupis majetku, který právě provedl. Na soupise nebylo žádné razítko, žádné poučení jak postupovat, prostě nic. K tomu mi sdělil, že za odvoz těch věcí ohodnocených i s neodvezeným zbytkem na 5.400 Kč si úřad naúčtuje 12.000 Kč.

Takže odjel, a mně byly ukradeny věci za sedmdesát tisíc a můj dluh vymáhaný exekutorem tím narostl paradoxně o 6.600 Kč, takže po vyprázdnění bytu narostl na nějakých 22.600 Kč.
Ještě mi venku řekl, že za tři hodiny se vrátí a že pokud do té doby tuto sumu seženu, že mi věci vrátí………

Já nevědom si dluhu, začal jsem okamžitě studovat jak je možné takové zpožděné vymáhání , i to co vykonavatel smí a nesmí, volal jsem všude kam šlo, dokonce na ministerstvo spravedlnosti, kde mi řekli, že se zouvat nemusí, že jim to zákon nezakazuje, chodit v botách. Paní jsem tedy řekl, že výslovně jim ani nezakazuje střílet lidi, popřípadě sahat špinavýma rukama na spodní prádlo ve skříni a přesto logicky si to nemohou dovolit. No odpověď nezávislého kontrolního orgánu mně šokovala. Prý kdybyste neměl dluhy, nebyli by u Vás……

Začal jsem se bránit, studoval zákony, obč. soudní řád, nálezy ústavního soudu a odvolával se, dovolával, telefonoval, až jsem v srpnu ve 40 ti letech prodělal docela těžký infarkt.

Mezitím jsem nakontaktoval spoustu podobně okrádaných lidí a získal tak další informace.

Po dvou letech se mi podařilo zmíněný exekuční titul konečně zpochybnit a exekutor mi měl vracet zabavené věci, které jsem naštěstí nechal soudem zablokovat, aby se neprodaly. Po mnoha neúspěšných urgencích a návštěvách u něj v místě vzdáleném 200 km mi došla trpělivost a pohrozil jsem trestním stíháním. To už mi je exekutor tedy dovezl, ovšem jiný, než byl na exekučním příkaze, protože původní mezitím z úřadu zpronevěřil 18 milionů a byl odejit. (ex. Polák) . Tím novým byl ex. Struminský. Věci dovezl, počítač nefungoval. Nechal jsem jej následně v servisu zkontrolovat, no a chyběly v něm komponenty, jako RAM a podobně. Škoda dodnes neuhrazena.

To už jsem byl aktivní bojovník proti nim a zjistil jsem o exekutoru Polákovi zajímavé věci, jelikož jsem dokázal na něj podat trestní oznámení a jeho ředitel ve strachu, že bude ve stejném průšvihu, dal od něj ruce pryč a vše o chodu úřadu mi řekl. Toto má k dispozici hospodářská kriminálka a vše už tři roky řeší a jde tam bratru o další desítky milionů, zpronevěry, krádeže, daně, úplatky, zapojení soudců, mezd na černo, dvojího účetnictví atd atd.

Ukradl mimo jiné vymožené peníze a 10 000 !!! spisů nechal spálit, aby zahladil stopy. Ministr Spravedlnosti Pelikán ode mne o tom ví, napsal mi, že toto řešit není v jeho kompetenci.

Tohle mne nastartovalo bojovat proti nim, pomáhat lidem, dostat je z oběhu a nechat zavřít. Založil jsem obč. sdružení DNPD (Dovolte nám platit dluhy) a následně jsem se stal i viceprezidentem České Asociace Povinných. Obě tato sdružení v rámci možností pomáhají lidem v exekucích.

www.dnpd.cz

www.asociacepovinnych.cz

loading…

Není zde článek celý?