Japonské ministerstvo zahraničí uvedlo podmínky strategických vztahů s Ruskem

Vztahy mezi Moskvou a Tokiem se mohou skutečně stát strategickými, pokud se zemím podaří vyřešit problém mírové smlouvy – cestu ven z této situace chce najít japonský ministr zahraničních věcí Taro Kono. O svém úmyslu najít „originální řešení“ informoval RIA Novosti před svou návštěvou Ruska během exkluzivního rozhovoru.

„Mezi Ruskem a Japonskem existuje nenormální situace, která spočívá v tom, že po dobu posledních 70 let nebyla uzavřena mírová smlouva. Chci najít cestu ven z této situace. Japonsko-ruské vztahy v sobě skrývají nekonečné možnosti,“ prohlásil ministr.

„Pokud budou tyto skryté síly vysvobozeny a mezi Ruskem a Japonskem skutečně vzniknou strategické vztahy, tak to bude výhodné jak pro asijsko-tichooceánský region, i pro celé světové společenství celkově,“ dodal ministr.

V této situaci jsou zvláště důležité projekty společné ekonomické činnosti, které se země chystají provádět na čtyřech ostrovech — Kunaširu, Šikotanu, Itutupu a Habomaji.

„To, že Rusové spolu s Japonci spolu kreslí obraz budoucnosti čtyř ostrovů, slouží pro prohloubení vzájemného pochopení a důvěry. Jsem přesvědčen, že se to stane velkým plusem pro uzavření mírové smlouvy. Chtěl bych v rámci „nového přístupu“, který reprezentuje nápady směřující do budoucnosti, abychom spolu našli originální řešení pro uzavření mírové smlouvy,“ prohlásil japonský ministr zahraničí.


Není zde článek celý?