Je Miloš Zeman způsobilý kandidovat v prezidentských volbách?

Sedmého listopadu prezidentský mluvčí Ovčáček zbytečnou reakcí na facebookový status Svatopluka Bartíka spustil veřejnou diskusi o prezidentově zdraví.

Od pana Bartíka samozřejmě bylo neslušné a pošetilé pouštět se do nepodložených spekulací. Rozhodně však nemůže být na škodu připomenout několik skutečností týkajících se Zemanova funkčního období i jeho zdraví (doslovné citace jsou uvedeny kurzíivou).

Český rozhlas 2. srpna 2013 (tedy už půl roku po nástupu Miloše Zemana do funkce) zpovídal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu tehdejšího ministra zdravotnictví Holcáta mimo jiné i stran prezidentova zdravotního stavu. Ve zprávě na webu ČRo se uvádí:

Prezident Miloš Zeman musí kvůli cukrovce omezit alkohol. Podle ministra zdravotnictví a šéfa Zemanova lékařského konzilia Martina Holcáta ale prezident zase tolik nepil ani před diagnózou. Šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně prý není žádné extrémní pití.

„Myslím si, že to extrémní přísun není. Popíšu vám řadu jiných pacientů, kteří mají trojnásobek, čtyřnásobek,“ řekl ministr ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

Dodal, že on sám by však takové množství alkoholu denně nevypil. „Nicméně jsme se s panem prezidentem dohodli, že to výrazně zredukuje. Mluvili jsme o jednom deci vína denně,“ upřesnil Holcát. 

Primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor ale upozornil, že šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně je šestinásobek toho, co považuje za relativně bezpečnou dávku britská National Health Service. 

„Dal jsem si práci, přepočítal jsem to na gramy stoprocentního alkoholu a vyšlo mi 180, což s sebou nese obrovská rizika i pro zdravého dospělého člověka,“ poznamenal. 

„Tam hrozí riziko náhlé smrti, fibrilace síní, hypertenze, arytmie, cévní mozková příhoda, může nastat krvácení do trávicí trubice. Pokud by měl někdo cukrovku, tak se rizika sčítají,“ zdůraznil s tím, že diabetici, kteří pijí vysoké dávky alkoholu, riskují i oslepnutí.

Článek obsahuje odkazy na audiozáznamy rozhovoru jak s ministrem Holcátem (ten navíc ještě hovoří o tom, že Zeman by měl snížit denní spotřebu cigaret na polovinu, tedy na 20–25), tak i s Karlem Nešporem. Dr. Nešpor se dále ještě zmiňuje o neuropatii, kterou prezident trpí a která bývá způsobena nejen cukrovkou, ale i zneužíváním alkoholu. (Na tomto místě ještě jednu připomínku: „polyfunkční neuropatie“, o které mluví prezident i jeho mluvčí, je nesmysl. Existuje však polyneuropatie.)

Ve své knize Zůstat střízlivý (nakladatelství Host, 2006), MUDr. Karel Nešpor k tématu alkoholismu píše:

Existuje bezpečné množství alkoholu?

Současné prameny Světové zdravotnické organizace žádné bezpečné množství neuvádějí, protože je příliš mnoho lidí, pro které je bezpečným množstvím nula. Podle starších údajů Světové zdravotnické organizace představuje pro zdravého dospělého člověka ještě bezpečné množství asi 20 g 100% alkoholu za den. To odpovídá asi půl litru 12° piva nebo 2 „deci“ přírodního vína. Jiné údaje hovoří o 24 g 100% lihu pro muže a 16 g 100% lihu pro ženy. Neznamená to, že každý, kdo pije více, musí onemocnět nebo mít problémy. Znamená to však, že každý, kdo pije více, nějaké problémy riskuje. Závislost na alkoholu je pouze jedním z mnoha takových problémů. K dalším patří onemocnění vnitřních orgánů, úrazy, pracovní problémy apod.

Alkoholu by se ale měli zcela vyhnout závislí na alkoholu a drogách, těhotné ženy, lidé vykonávající rizikové činnosti (např. řízení auta), ti, kdo jsou léčeni určitými léky, děti a dospívající atd.

Neurolog Tomáš Vodvářka ve svém blogerském příspěvku Kdo uhlídá prezidentovu abstinenci?, rovněž z 2. srpna 2013, uvádí toto: Lékaři rovněž opatrně naznačují, že poruchy chůze jsou způsobeny cukrovkou. Neurologové dobře vědí, že v českých zemích je však nejčastější příčinou poruch chůze jiná neuropatie (onemocnění nervů), a totiž tzv. toxometabolická varianta, která vzniká z nadměrného pití alkoholu. I zde je jedinou možností úplná abstinence, což však již lékaři opatrně odmítli.

Na závěr tiskové konference 5. října 2017 prezident Zeman z vlastního popudu (Thanks for sharing!) prohlásil toto: „I když o mně mluví Lidové noviny výjimečně příznivě, jejich informace je jako obvykle nepravdivá. Není pravda, že bych přestal pít alkoholické nápoje. Piji je dál s neutuchající chutí.“

Na otázku položenou v titulku článku nechť si každý čtenář a zejména oprávněný volič odpoví sám.

Není zde článek celý?