Je sociální demokracie ještě stále demokratická?

Obroda, po letošních volbách zdecimované, ČSSD zatím budí víc rozpaků než odpovědí na otázky budoucího směřování strany. Nejen, že se do partaje chtějí vracet staří šíbři a vylučují se nepohodlní členové, ale ani jednání o fungování sněmovny zatím neprobíhá za aktivní účasti sociálních demokratů.

Obzvlášť je podivné, že se zástupci ČSSD neobjevili u kulatého stolu, který již dvakrát uspořádali Piráti a kam pozvali zástupce opozičních stran. Stejně tak nejsou socialisté v Demokratickém bloku, který tvoří ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Jsou tři varianty, jak si jednání zástupců ČSSD vysvětlit. Buď se necítí být v opozici, nebo demokratickou stranou. Popřípadě mají tolik interních starostí, že je jim nyní budoucnost České republiky jedno a předněji řeší tu svoji.

Pokud by se socialisté necítili opozicí, bylo by to velmi zvláštní. Mizerný volební výsledek je do této role odkázal hned v okamžiku ohlášení bídné zisku hlasů. Sice se chvíli spekulovalo o tom, že by mohla setrvat stávající koalice, ale každý, kdo sleduje politické dění musel vědět, že to byla fantaskní myšlenka.

ČSSD jsou sociální demokraté, alespoň podle názvu. Vzhledem k tomu, že se však nepřidali k Demokratickému bloku ODS, TOP 09, lidovců a Starostů, je na pováženou, jak to s tou demokracií v tradiční straně vlastně vypadá. Podle dění v brněnské buňce, kde byl vyloučen Jakub Patočka stylem veskrze nedemokratickým, to vypadá, že mají v ČSSD lehký problém.

Nejpravděpodobnějším důvodem, proč se nyní sociální demokracie chová tak zvláštním způsobem, je však zřejmě povolební kocovina. Totální direkt, který strana od voličů dostala, se těžko rozdýchává a bude to ještě chvíli trvat, než se pánové Zaorálek, Chovanec nebo Chvojka dostanou alespoň do nějaké „formy“. Když se k tomu přičtou informace o comebacku Jiřího Paroubka a velkém ataku Jiřího Zimoly na funkci ve vedení, není divu, že je v partaji napjatá situace.

Je ovšem nutné, aby si členové ČSSD uvědomili, že jejich fungování v nové poslanecké sněmovně nezačíná až po jejich sjezdu, který se odehraje v únoru příštího roku, a je třeba, aby začali pracovat ihned. Pokud je ČSSD stále demokratickou stranou, měla by to velmi rychle dokázat.

Není zde článek celý?