Je stanoven kritický věk pro otcovství

Američtí vědci vysvětlili, že embrya vzniklá ze spermií mužů staršího věku, se rozvíjejí pomaleji, než zárodky vzniklé z pohlavních buněk mladých mužů.

Na výzkum zveřejněný na každoroční konferenci Americké společnosti reprodukční medicíny (město San Antonio, Texas) se zaměřilo Daily Mail.

V průměru se embrya vyvíjející se ze spermií mužů starších 50 let rozvíjejí o 35 procent pomaleji, než zárodky vzniklé z pohlavních buněk mužů mladších 35 let.

K podobným závěrům přišli autoři, když zanalyzovali video, na kterém je zaznamenán rozvoj 3532 embryí, které vzali 527 heterosexuálním párům.

Daily Mail uvádí příklady dalších výzkumů představených na konferenci a zasvěcených vlivu věku muže na kvalitu jeho spermií. V jednom z nich se mluví o tom, že se v pohlavních buňkách dospělého muže hromadí nadměrné množství mutací, a v druhém se uvádí, že sperma starších mužů obsahuje přebytek aneuploidních pohlavních buněk (je v nich narušen normální počet chromozomů).

„Starší lidé a jejich partneři by se měli zamyslet nad riziky špatného konce těhotenství a potenciálními problémy rozvoje nervového systému u potomstva,“ poznamenal viceprezident Americké společnosti reprodukční medicíny Peter Schlegel.


Není zde článek celý?