Jednání o koalici v Německu ztroskotala. Liberálové z FDP z nich náhle odešli

Několik minut po odstoupení FDP z rozhovorů o možné koalici byl, jak si všimli novináři serveru Spiegel.de, už připraven elegantní obrázek pro Twitter s novým sloganem: „Raději nevládnout než vládnout špatně.“

Ta rychlost budí jisté podezření, jestli okázalý odchod šéfa strany Christiana Lindnera byl skutečně tak spontánní.
V každém případě byl tento poslední „jamajský večer“ s liberály překvapivě rychlý. Dokonce ještě předtím, než vyjednavači začali mluvit, přišel Lindner s oznámením, že budou hotovi do 18 hodin. Zjevně se na tomto rozvrhu nedohodl s žádným jiným vyjednavačem. Ve 20.30 se ale stále ještě jednalo a Lindner vyzval tiskovou kancelář FDP, aby na další den svolala tiskovou konferenci s šéfem strany. Zjevně bez společného prohlášení s možnými vládními partnery.

Unie a Zelení se prezentovali zcela jinak. Z obou stran padaly zmínky o kompromisech ohledně nejspornějších otázek migrační politiky. Nakonec to byla FDP, která překvapila ostrým postojem k otázce uprchlíků, a tak učinila kompromis obtížným.

Angela Merkelová vystoupila před médii v pondělí večer s výrokem o „téměř historickém dni“. V čem, když se vlastně nic nedohodlo? Cem Özdemir, spolupředseda Zelených, výslovně poděkoval Horstovi Seehoferovi z „černé“ CSU. A nejen Özdemir a jeho kolega Katrin Göring-Eckardtová, ale také Seehofer a Merkelová zdůraznili, že dohoda byla dost dobře možná.

Spiegel.de odhaduje, že možná právě tato blízkost kompromisu vedla FDP k tomu, aby nakonec ze společného vlaku vystoupila. Možná liberálové tento svůj skok plánovali dlouho. Existuje podezření, že jejich zdráhavost byla od počátku příliš velká.
Že by nebylo jednoduché, aby FDP vstoupila do vlády, bylo jasné nejpozději od volební zářijové noci. FDP povstala z mrtvých se svými 10,7 procenta. Ve vládě by ale musela nést konkrétní odpovědnost a udělat nějaké škrty ve svém programu. Nestačilo by mluvit o tom, že je třeba „nově myslet“. Mohli by se bát, že je Angela Merkelová bude tlačit ke zdi.

V prohlášení FDP tvrdí, že se nepodařilo nastolit bázi důvěry, na které by šlo založit společnou vládu. Podle předsedy byla strana zvolena, aby v politice došlo ke změně trendu. Skutečná modernizace Německa ale není v takového koalici možná.

Snadná cesta do opozice byla ztížena tím, že sociální demokracie dostala jen 20,5 procenta, takže Lindner musel alespoň předstírat, že se zkusí dohodnout. Teď si Němci kladou otázku, co bude dál. Pokus o velkou koalici se sociálními demokraty? Předčasné volby? A kdyby byly, pro koho by byly osudné? Mluví se samozřejmě také o další budoucnosti Angely Merkelové. Zatím se komentátoři v Německu shodují aspoň na tom, že německá politika už není nudná.

Není zde článek celý?