Ježíškova vnoučata. Charitativní projekt, který ovládne letošní Vánoce

V pondělí 13. listopadu v 13.11 hodin zveřejní Ježíškova vnoučata seznam tisíců vánočních přání seniorů z českých domovů důchodců. Již nyní se o charitativní akci očekává enormní zájem. Loni se novinářce Olze Štrejbalové podařilo na Vysočině udělat radost několika stovkám důchodců. Letos získal projekt podporu Českého rozhlasu a radosti tak s největší pravděpodobností o Vánocích rozdá ještě daleko víc.

Ačkoliv nejsou nadace soustřeďující se na podporu seniorů v Česku už žádnou novinkou (dlouhodobě se v této oblasti angažuje Taťána Kuchařová v rámci své nadace Krása pomoci nebo první dáma Ivana Zemanová), Ježíškova vnoučata na sebe díky atraktivní kampani spojené s Vánoci strhávají mimořádně velkou míru pozornosti. A to je dobře.

Jak na webu projektu správně poukazuje Olga Štrejbalová, zatímco dětská oddělení nemocnic nebo dětské domovy jsou tradičními recipienty peněžní i věcné podpory, o kvalitu a radost ze života starých lidí se příliš nikdo nestará. Zcela osamocená je přitom plná třetina všech seniorů v českých domovech.

Důvodů, proč lidé dnes k nejstarším nemají dostatečný vztah, je přitom hned několik.  Zatímco dříve bylo úzké soužití všech generací v rámci rodiny zcela samozřejmé a děti kvůli pracovnímu vytížení rodičů prakticky vychovávali prarodiče, dnes se nenosí ani vícegenerační bydlení, ani klasická „Honzíkova cesta“, tedy prázdniny u babičky. Jedná se samozřejmě o přirozený vývoj, kdy prarodiče pracují do vyššího věku a lidé zakládají rodiny později. Prarodiče padesátníci tak nicméně pomalu, ale jistě vymírají.

Dalším z faktorů, které k pozornosti věnované penzistům nepřispívají, je obecně nízké povědomí o realitě života v domovech důchodců. Pokud totiž člověk nemá s tímto zařízením přímou zkušenost prostřednictvím vlastního člena rodiny, těžko si osamělou a depresivní povahu domovů, se kterou její zaměstnanci samozřejmě dennodenně bojují, ale vyhrát nemohou, dokáže představit.

A za opomíjením seniorů nakonec stojí také prostý a naprosto přirozený strach člověka ze smrti. Identifikovat se s lidmi, jejichž životní poutě se chýlí ke konci, totiž není vůbec jednoduché. Přesto nyní díky Ježíškovým vnoučatům svitla naděje, že na chvíli na svůj egocentrismus zapomeneme a přispějeme svým málem na extrémně hodnotný účel. Dárci si budou moci vybrat z tisíců přání seniorů ze všech koutů republiky. Připojil se už i Karel Gott. Se svou fanynkou půjde na kafe. Napsala si Ježíškovi.

Není zde článek celý?