Kandidáti na prezidenta odpovídají: Má mít hlava státu větší pravomoci?

Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina kandidátů na prezidenta republiky. Nesouhlasí tak s dřívějším názorem současného prezidenta Miloše Zemana. Někteří by přesto dílčí změny přivítali. Líbila by se jim třeba možnost zákonodárné iniciativy hlavy státu, odvolatelnost prezidenta občany či zrušení pravomoci zastavit trestní stíhání. Uchazeči o prezidentský post to sdělili v anketě ČTK.

Otázka: Pravomoci prezidenta jsou podle vás dostatečné, nebo by s ohledem na mandát z přímé volby měly být posíleny a jak?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Jsou zcela dostatečné. Náš ústavní systém je vyvážený. Stačí jej jenom respektovat. Přímá volba poněkud uvolňuje prezidenta od konkrétních politických stran a přibližuje jej všem občanům. To ale není důvod ke změně pravomocí.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Měnit pravomoci prezidenta by předpokládalo měnit ústavu. Do jejího textu bych však zásadně nezasahoval. Doba je příliš zjitřená. Změňme raději politický styl.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

V podstatě jsou dostatečné, pouze bych přidal jednu navíc: prezident by měl mít možnost zákonodárné a ústavodárné iniciativy. Měl by mít možnost navrhovat zákony a navrhovat změny ústavy. Schvalování těchto návrhů by bylo obvyklé tak, jak tomu je nyní.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Vymezení prezidentských pravomocí v Ústavě ČR je dostatečné. V systému vládnutí parlamentní republiky by posílení pravomocí prezidenta způsobovalo nerovnováhu a napětí. Nejsem pro vytváření hybridů, které by narušovaly naši ústavní tradici. Prezident s přirozenou autoritou může situaci v zemi pozitivně ovlivnit i bez posilování pravomocí.

Michal Horáček, podnikatel a textař

Pravomoci dané ústavou a dalšími zákony jsou podle mého názoru dostatečné. Problém mám jen s odvolatelností prezidenta. Se změnou na přímou volbu se také změnil postup odvolání prezidenta tak, že hlava státu je v současnosti prakticky neodvolatelná. Jsem pro to, aby občané mohli odvolat prezidenta v referendu, jako je tomu na Slovensku či v Rakousku.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Pravomoci prezidenta považuji za naprosto dostatečné a rozhodně bych je neposiloval. Dokonce bych navrhl, aby jedna z nich byla zrušena, a to možnost udělit milost v průběhu trestního stíhání. Myslím si, že by vždy měl proběhnout soud a být vynesen rozsudek. Teprve poté by měl prezident zvažovat udělení milostí.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Myslím, že v systému, který je vymezený Ústavou České republiky, jsou adekvátní a není třeba je nijak posilovat. Bez ohledu na způsob volby prezidenta.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Ústavu bych neměnil a není to jen názor můj, ale i ústavních právníků. Ukázalo se, že přímá volba stejně jako nepřímá je více závislá na míře přirozené prezidentské autority a touhy zasahovat do dění než na nějakých dodatečných pravomocích, speciálně v období po volbách. Ústava popisuje jednotlivé situace docela dobře a ponechává prezidentovi poměrně velký prostor pro to, aby jednal nejen v rámci ústavy, dobrých mravů a zvyklostí, ale také aby reagoval pružně na vývoj situace. K tomu má prezident pravomoci silné dostatečně. Prezident má v zásadě povinnost dbát na ústavnost celého procesu, má chránit demokracii, svobodu a lidská práva, zastupovat stát navenek a nedělat ostudu.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Není zde článek celý?