Kdo se bojí Topolánka? Může ohrozit Zemana i Babiše

Česká média během soboty začala spekulovat o tom, že by se do volby prezidenta mohl zapojit další, velmi zajímavý kandidát: Bývalý premiér Mirek Topolánek. V překladu tedy člověk, který dokázal přivést svoji ODS k dnes neuvěřitelným 35 procentům hlasů. A zároveň člověk, o kterém se rozhodně nedá tvrdit, že by se bál šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Možná jste si toho také všimli – od Zemana i Babiše už se směrem k Topolánkovi začaly šířit urážky před několika dny. Zeman mu posílal vzkazy od Jaromíra Soukupa z TV Barrandov, Babiš zase vytahoval svoje oblíbené mantry o “symbolech korupce”. Co to ukazuje? Jednoznačně strach. Strach z jasné, čitelné osobnosti.

Topolánek by nebyl žádným kandidátem “pražské kavárny” ani člověkem, který má nečitelné názory. Je to představitel jasné politiky a pochází z tradiční politické strany. Což ovšem autorka tohoto textu považuje za dobrou zprávu, nikoli za urážku jako ti, kdo bojují proti systému.

Babiš by jistě nebyl spokojený, že jeho mocenskou pozici ohrožuje někdo, koho nemůže jen tak pást, případně že na Pražském hradě nesedí snadno ovladatelný, nemocný Zeman, který už pro něj žádná rizika představovat nemůže.

Bývalý premiér, kterému lidé občas říkají “chlap s gulama”, je silná osobnost. Jistě udělal některé kontroverzní kroky a nemůžeme jej chválit za sto procent jeho minulosti, byl však vždy politikem, za jehož kariéru by se nikdo nemusel stydět. Byl zároveň dobrým premiérem, který zemi vedl při úspěšném předsednictví Evropské unii, které bohužel skončilo zradou, která pocházela od jeho předchůdce Václava Klause. Ten ho prostě nikdy rád neměl.

Díky své často bodré image má navíc Topolánek poměrně dobrou šanci sebrat hlasy i Zemanovi. Proto by se klidně mohlo stát, že se naše země bude ve druhém kole rozhodovat mezi úplně jinými lidmi, než se zdálo ještě před několika měsíci.

Ať se ale celá věc vyvine jakkoli, jeden velmi dobrý a zdravý ukazatel zde máme už teď. Stejně jako se demokratické strany rozhodly nespolupracovat s hnutím ANO, je tu silná osobnost, která by se mohla ať už v jakékoli roli postavit tomu, co se u nás děje.  A možná i zabrzdit tu vládu estébáků a ruských kolaborantů, která se občas zdá nezastavitelná.

Není zde článek celý?