KLDR prohlásila, že nová raketa může dosáhnout libovolného bodu v USA

KLDR tvrdí, že úspěšně vyzkoušela raketu Hwasong-15. Bylo oznámeno, že může zasáhnout cíl v libovolném bodu USA.

„Raketa Hwasong-15 je mohutnou mezikontinentální balistickou raketou. Může se opatřit jadernou bojovou hlavicí nejnovějšího typu“, oznámila severokorejská televize.

​Start se konal v noci na středu v 03.18 (19.18 SEČ v úterý). V prohlášení se uvádějí přesné charakteristiky letu: jeho výška činila 4475 metrů, dálka — 950 kilometrů. Let trval 53 minut, raketa spadla ve výsostním ekonomickém pásmu Japonska 250 kilometrů od prefektury Aomori.

V Pchjongjangu dodali, že zkouška neohrozila bezpečnost sousedních zemí.

​Start rakety sledoval severokorejský předák Kim Čong-un, který „ho vysoce ocenil a řekl, že dnes bylo dosaženo historického úspěchu v ukončení jaderného ozbrojení státu“.

​Tato zkouška vyvolala velkou nespokojenost Spojených států. Prezident Donald Trump prohlásil, že odpálení rakety nezmění přístup k severokorejské otázce, a že USA tuto situaci zvládnou. Viceprezident Mike Pence slíbil nasadit všechny rezervy, aby „ekonomický a diplomatický nátlak donutil Severní Koreu k tomu, aby se jednou provždy vzdala svého jaderného programu“. Ministr zahraničí Rex Tillerson ze své strany zkoušku odsoudil a vyzval všechny země, aby zesílily diplomatický a politický nátlak ne Pchjongjang.


Není zde článek celý?