Koalice ANO, SPD, KSČM a Pirátů zvolila šéfem sněmovny Vondráčka od Babiše

Piráti pomohli Babišovi zvolit jeho kandidáta na post předsedy poslanecké sněmovny. Zvolen byl Radek Vondráček. Zvolili ho poslanci ANO, SPD, KSČM a Pirátů. Volbě předcházela delší debata.

Šéf TOP 09 v diskuzi kritizoval Miloše Zemana za to, že ustoupil od své vlastní praxe a nepožaduje od Babiše potvrzení získání většinové podpory pro jeho vládu. Varoval před tím, že chystaná neústavní vláda bude mít přístup také k tajným službám. Sněmovna podle něj kvůli Zemanovi a Babišovi ztratí veškerou kontrolní moc. Upozornil také na to, že Babiš byl spolupracovníkem StB.

Šéf poslanců Pirátů Michálek před volbou řekl, že jeho straně jde o to, aby byla sněmovna funkční a mohla rozhodovat o vydání Babiše stíhání. Piráti podle Michálka chtějí být konstruktivní opozicí.

K bodu vystoupil také Andrej Babiš. Příliš k věci ale nemluvil. Hovořil o důchodech a o tom, že v roce 2013 nevěděl, kam má vůbec jít. Také řekl, že byl naivní, nezkušený a hloupý.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri vytkl Pirátům, že koalici SPD, ANO, KSČM přisluhují. Vondráčka by totiž zvolili i bez Pirátů.

Šéf komunistů Vojtěch Filip prostor využil například k obhajobě ruské okupace části Ukrajiny.

Není zde článek celý?