Kosačev uvedl příklad účinné diplomacie

Předseda mezinárodního výboru Státní dumy Konstantin Kosačev označil třístranný summit lídrů Ruska, Íránu a Turecka v Soči za příklad účinné diplomacie a schopnosti tří mocností dosáhnout dohody.

Prezidenti RF, Íránu a Turecka, Vladimir Putin, Hasan Rúhání a Tayyip Erdogan, schválili ve středu prohlášení, v kterém vyzvali zejména k pokračování deeskalace v Sýrii, jež byla zahájena v rámci jednání v Astaně, potvrdili pokračování spolupráce za účelem definitivní porážky teroristů a podpořili široký vnitřní syrský dialog.

„Dohody Ruska, Turecka a Íránu jsou nepochybně potvrzením skutečnosti, že „trojka,“ která se chopila iniciativy v syrské otázce, pokračuje v tom i nadále. Umožnil to samozřejmě rozhodující ruský zásah do konfliktu, díky kterému v něm došlo k základnímu přelomu,“ napsal Kosačev na svém účtu na Facebooku.

Poznamenal, že se Rusko nechová jako „uzurpátor“ situace. Podle mínění senátora, právě proto vznikl třístranný formát takových různých mocností, který se stal garantem dohod a budoucího mírového procesu. Kosačev rovněž míní, že Západ, především USA, bude za každou cenu usilovat o nepřipuštění posílení Íránu v regionu vcelku a zachování jeho přítomnosti v Sýrii.

„Je možné, že odchod Íránu ze Sýrie bude klíčovou podmínkou odchodu samotného Západu. Jenže jeho dnešní postavení nedovoluje, aby diktoval podmínky, tohle je jasné. Ale v každém případě měl unikátní třístranný summit velký úspěch. Je to příklad účinné diplomacie, schopnosti tří velmi různých zemí domluvit se mezi sebou, schopnosti jednat ve společném zájmu,“ uzavřel senátor.


Není zde článek celý?