Kyjev odeslal protestní nótu kvůli Putinově návštěvě Krymu

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo Rusku protest kvůli návštěvě prezidenta RF Vladimira Putina Krymu, ke které došlo 18. listopadu 2017, stojí v oficiálním prohlášení ukrajinského MZV zveřejněném v pondělí na stránkách ministerstva.

„Ukrajinská strana považuje zmíněnou ‚návštěvu‘, stejně jako další návštěvy ruských úředníků dočasně okupované Autonomní republiky Krym a města Sevastopol za hrubé porušení státní suverenity a teritoriální integrity Ukrajiny ze strany Ruska, které cynicky a demonstrativně opovrhuje všeobecně uznávanými normami mezinárodního práva,“ stojí v prohlášení.

Ukrajinské MZV opět zdůraznilo, že Kyjev považuje Krym a Sevastopol za nedílnou součást Ukrajiny v rámci svých „mezinárodně uznávaných hranic“.

„Ministerstvu zahraničních věcí RF byla odeslána příslušná protestní nóta,“ dodali na ukrajinském MZV.

Krym se stal ruským regionem po referendu z března 2014, v němž se vyslovilo 96,77% voličů Republiky Krym a 95,6% obyvatel Sevastopolu pro zapojení do složení Ruské federace. Krymské úřady uspořádaly toto referendum po státním převratu v Kyjevě. Ukrajina pokládá i nadále Krym za své dočasně okupované území.


Není zde článek celý?