Kyjev předal Washingtonu seznam nezbytných zbraní

Ukrajina schválila seznam zbraní, které chce získat od USA, a čeká na příslušné politické rozhodnutí. Prohlásil to náčelník generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Viktor Muženko v rozhovoru pro časopis Tyžden.ua.

„Z naší strany jsme všechny seznamy předložili, vše je odsouhlaseno. Čekáme pouze na politické rozhodnutí. Poskytnutí zbraní bude jasným signálem pro všechny země včetně členů NATO, že tyto dodávky jsou na Ukrajinu možné,“ uvedl Muženko.

Podle něj ukrajinská strana si od USA přeje dodávky systémů protivzdušné obrany, prostředků leteckého průzkumu a radioelektronického boje. Kromě toho Ukrajina potřebuje neletální techniku, například další obrněná lékařská vozidla, která Ukrajina již dříve obdržela. Seznam nezbytných zbraní obsahuje protitankové systémy, byť ukrajinský zbrojní průmysl může zabezpečit armádu zbraněmi typu Stugna a Korsar.

Podle dřívějších informací ukrajinská námořní pěchota dostane opravené tanky T-80, které byly dříve uskladněny v Charkovském tankovém závodě a v minulém století byly součástí sovětské skupiny vojsk v Německu.


Není zde článek celý?