Lékaři zjistili, čím babičky a dědečkové škodí svým vnukům

Babičky a dědečkové riskují zdraví svých vnuků a vnuček tím, že je překrmují a chrání je před fyzickou zátěží. K těmto závěrům došli specialisté Rady lékařských výzkumů univerzity v Glasgow. Výsledky jejich práce publikoval magazín PLOS One.

Poté, co prozkoumali 56 výzkumů na toto téma, došli experti k závěru, že přílišné starosti ze strany babiček a dědečků vedou k tomu, že vnuci začínají trpět nadváhou a vážnými nemocemi.

„I babičky i dědečkové se snaží co nejvíce postarat o své milované vnuky a dávají jim všemožné sladkosti. Dávají jim sušenky při náznaku hněvu a, podle výzkumu, v roli rodičů začínají děti příliš ochraňovat,“ říká Tem Fry z Fondu rozvoje dítěte.

Podle jeho slov se babičky a dědečkové příliš bojí, že se vnuci či vnučky ztratí na ulici, proto je často nechávají v „domácím vězení“, čímž omezují jejich aktivitu.

Výzkum také ukázal, že mnoho starších lidí často v přítomnosti dětí kouří. „Pokud se pravidelně vedle dětí kouří nebo se jim často něco dává, tak to zvyšuje riziko onemocnění rakovinou v pozdějším věku,“ říká doktorka Stephanie Chambersová, která stála v čele výzkumu.

„Babičky i dědečkové chtějí jen to nejlepší pro své vnuky, takže čím více informací budou mít, tím pozitivnější roli budou moci hrát v životě svých vnuků, tím bude vše lepší,“ řekla ředitel dobročinné organizace Grandparents Plus Luci Peak.


Není zde článek celý?