Lotyšský parlament hodlá urovnat status sovětských a nacistických veteránů

Lotyšská Saeima ve druhém čtení schválila návrh zákona, který naděluje statusem účastníka druhé světové války veterány, kteří bojovali po obou stranách fronty, agentuře RIA Novosti to sdělili v prezidiu lotyšského parlamentu.

V anotaci stojí, že cílem tohoto kroku je přiznat zásluhy lotyšských občanů, kteří se účastnili tohoto konfliktu bez ohledu na to, proti komu bojovali, ať už proti nacistickému Německu a jeho spojencům, nebo proti SSSR.

„Účastníky druhé světové války mají být přiznáni ti obyvatelé země, kteří ke dni 17. června 1940 byli lotyšskými občany nebo měli legální trvalý pobyt v republice,“ uvedli v prezidiu.

Status účastníka druhé světové války bude odepřen členům Národně socialistické německé dělnické strany, členům její polovojenské struktury, tajné policie a bezpečnostních služeb. Týká se to i těch, kdo byl odsouzen za zločiny proti lidskosti a kdo byl členem KGB Sovětského svazu nebo Lotyšské sovětské socialistické republiky. Netýká se to však těch, kdo v sovětském období působil ve funkci státní, hospodářské, finanční či plánovací správy.

Saeima musí ještě zákon projednat ve třetím čtení.

V Lotyšsku žije několik tisíc účastníků druhé světové války, kteří bojovali jak v řadách Rudé armády, tak i v řadách lotyšských divizí Waffen SS.


Není zde článek celý?