Marek Hilšer: Babišovi bych druhý pokus nedal. Problémem je jeho obvinění

Marek Hilšer dnes oznámil, že bude kandidovat na prezidenta ČR, podařilo se mu dát dohromady potřebný počet podpisů senátorů. Po tiskové konferenci deníku FORUM 24 popsal, jak by postupoval, kdyby byl v pozici prezidenta nyní. Andrej Babiš by od něj dostal první pokus o sestavení vlády. „Andreje Babiše bych sestavením vlády pověřil, protože je potřeba respektovat výsledky voleb, ale pokud by nesestavil vládu, která by měla většinovou podporu ve sněmlovně, premiérem bych ho nejmenoval,“ uvedl prezidentský kandidát s tím, že pokud by se Babišovi nepodařil první pokus, druhý už by od něj nezískal.

„Česká republika potřebuje stabilní vládu, které parlament vyjádří důvěru. To je základní věc a není možné aby tady někdo dva roky, nebo tři roky vládl bez důvěry poslanecké sněmovny. To je naprosto nestandardní záležitost, myslím si, že by to nepřispělo ke stabilitě této země,“ vysvětlil Marek Hilšer. Zda by druhý pokus o sestavení vlády udělil Petru Fialovi, jehož ODS skončila ve volbách druhá, nepotvrdil. „Druhý pokus by získal ten, kdo by přišel s tím, že má naději, aby sestavil vládu s důvěrou,“ doplnil Marek Hilšer.

V osobě Babiše vidí jeden velký problém. „Je podezřelý ze spáchání podvodu, k tomu bych určitě také přihlížel,“ řekl. Dále také kritizoval Miloše Zemana, který jako jeden z argumentů, proč Babišovi věnuje všechny pokusy o sestavení vlády a nebude požadovat doložení 101 podpisů uvedl, že je Babiš úspěšným podnikatelem. „To je samozřejmě špatný argument. To, že je úspěšný podnikatel ještě nikoho neopravňuje k tomu, aby byl premiérem. Také je třeba říci, že je otázka jestli on skutečně úspěšný je a je potřeba se podívat také na jeho historii a na ty úspěchy, které vyvěrají z doby 90. let. Byl součástí toho, kvůli čemu jsou občané země stejně jako já oprávněně naštváni,“ uzavřel Marek Hilšer.

Není zde článek celý?