Média: Ukrajina plánuje přerušit diplomatické vztahy s Ruskem

Poslanec Nejvyšší rady za vládnoucí Blok Petra Porošenka Ivan Vynnyk předložil opravu zákona o reintegraci Donbasu, která předpokládá přerušení oficiálních diplomatických vztahů Ukrajiny s Ruskem, píše list Kommersant.

Jak informovaly zdroje Kommersantu, podpoří většina poslanců zákon o reintegraci Donbasu, který má být projednán 16. listopadu. Zákon nabude platnosti po vydání patřičného výnosu prezidenta Petra Porošenka, po čemž, jak podotýká list, budou ruské diplomatické úřady na Ukrajině a ukrajinské v Rusku zavřeny.

„V zákonu o reintegraci Donbasu, který má projednat Rada v druhém čtení, bude Rusko uznána za zemi-agresora — doufám, že hlasy k tomu stačí. A zachovávat poté diplomatické vztahy — to už bude ze strany ukrajinského MZV zločin. Tyto vztahy jsou beztak fakticky přerušeny. Velvyslanci nejsou, na velvyslanectvích pracují diplomaté nižších hodností. Musíme tuto roztržku konstatovat na zákonodárné úrovni“, řekl Vynnyk v rozhovoru pro Kommersant.

List rovněž oznámil, že v případě přijetí tohoto zákona bude zájmy Ukrajiny v Rusku zastupovat nejspíše Bělorusko nebo Švýcarsko. Spolubesedníci listu poznamenali, že Porošenko nemá vůbec v plánu přerušení diplomatických vztahů s Ruskem.

V Radě federace již dříve vyslovili názor, že Kyjev se připravuje na přerušení diplomatických vztahů. Senátor Franc Klincevič například tvrdil, že Ukrajina sahá na nejzávažnější práva poslanců, když připouští možnost zavést trestní stíhání za návštěvu Ruska, a že „není vyloučeno, že Kyjev připravuje takto půdu pro přerušení diplomatických vztahů s naší zemí“.


Není zde článek celý?