Migranti tvoří polovinu norských příjemců sociálních dávek

Norská ministryně práce a sociálních věcí Anniken Hauglie bije na poplach poté, co se ukázalo, že migranti dostávají polovinu sociálních dávek v zemi.

Zpráva, která pochází od Norské správy práce a blahobytu (NAV) uvádí, že nejenže je zde nepřiměřený počet migrantů, kteří dostávají sociální dávky, ale mnozí žijí pod hranicí chudoby. Ministryně Hauglie varovala, že chudí migranti mohou v norské společnosti vytvářet podtřídy, píše deník Verdens Gang.   

„Zpráva potvrzuje, že jednou z hlavních příčin chudoby v Norsku je imigrace. 28,5% přistěhovalců žije s trvale nízkým příjmem,“ uvedla Hauglie.

„Je to alarmující, Nejhorší, co se může stát, je, že přistěhovalci a uprchlíci se stanou svou vlastní podtřídou v norské společnosti,“ dodala.

Od roku 2011 do roku 2015 se míra chudoby v Norsku zvýšila ze 7,7% na 9,3%. Migranti, přestože tvoří „pouze“ 16,8% celkového počtu obyvatel, představují 28,5% z celkového počtu obyvatel, kteří jsou považováni za chudé v zemi.

„Ke snížení chudoby v Norsku musí více přistěhovalců pracovat,“ uvedla Hauglie. „Bez znalosti jazyka je obtížné se dostat na norský trh práce,“ dodala a doporučila, aby se kladl větší důraz na to, aby se migranti učili norštinu a aby se nezaměstnávali, pokud nebudou mít častý kontakt s rodilými mluvčími.

Sousední Švédsko se rovněž zabývá obdobnými statistikami, pokud jde o nově příchozí migranty, kteří nejsou schopni nebo nechtějí vstoupit na trh práce.

Údaje o zaměstnanosti z počátku letošního roku ukázaly, že míra nezaměstnanosti u původních Švédů činila pouhých 3,9%, zatímco míra nezaměstnanosti u přistěhovalců byla 21,8%.

Jazyk byl uváděn jako hlavní faktor pro vysokou můru nezaměstnanosti ve Švédsku, stejně jako nedostatečná kvalifikace a vzdělání.

Navzdory pokusům poskytnout migrantům bezplatné kurzy na zlepšení jejich vzdělání, švédská služba zaměstnanosti zaznamenala v červenci, že pouze tři procenta migrantů projevili zájem absolvovat školu nebo odbornou přípravu.

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: REUTERS/ Heinz-Peter Bader)

Není zde článek celý?