Ministerstvo obrany RF odtajnilo dokumenty o pomoci Polsku ze strany SSSR

Ministerstvo obrany RF uveřejnilo dokumenty o „bezprecedentní pomoci“ Polsku ze strany Sovětského svazu během Druhé světové války. Uvedli to v tiskové službě ministerstva.

„V uveřejněných dokumentech jsou uvedeny informace o pomoci SSSR obyvatelům polských měst, osvobozených Rudou armádou, o poskytování potravin, léků, osobní dopravy, paliva a surovin pro průmyslové podniky,“ uvádí se ve zprávě.

Uvádí se, že podle těchto dokumentů byla pomoc SSSR „osvobozenému Polsku poskytována z hmotných zásob Rudé armády a ze zásob národních komisariátů SSSR“.

„Pouze za období od března do listopadu 1945 Sovětský svaz poskytl polskému obyvatelstvu potraviny a krmivo k výsevné kampani v hodnotě více než 1,5 miliardy rublů v cenách roku 1945. V rámci pracovní smlouvy bylo Dočasné vládě Polska během druhého a třetího čtvrtletí 1945 dodáno více než 130 tisíc tun potravin, 20 tisíc tun bavlny, 100 tisíc tun velkých kůží, více než 2 tisíce nákladních vozů,“ dodali na ministerstvu.

Na ministerstvu obrany zdůraznili, že „ze zdrojů 1. a 2. Běloruské a 1. Ukrajinské fronty bylo formou jednorázové pomoci předáno více než 8 tisíc tun masa k výživě polských železničářů, horníků a dalších dělníků“.

„V odtajněných dokumentech jsou údaje o tom, jak Rudá armáda opravovala polské železnice a mosty, zničené německými okupanty. Pouze díky železničním jednotkám 1. Běloruské fronty bylo na polském území obnoveno více než 5 tisíc kilometrů železnice, 12,5 tisíc kilometrů železničních kabelů, postaveno a opraveno více než 30 tisíc čtverečních metrů mostů,“ uzavřeli na ministerstvu.


Není zde článek celý?