Ministerstvo spravedlnosti USA zhodnotilo vliv FARA na svobodu slova

Americký zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) nebrzdí svobodu slova v USA, uvádí se ve zprávě ministerstva spravedlnosti, které bylo rozšířeno v pondělí.

Ministerstvo spravedlnosti USA zařadilo RT America na seznam zahraničních agentů podle zákona o zahraničních agentech z roku 1938, přitom četná jiná zahraniční státní média, jako jsou britská BBC, čínská CCTV, francouzská televize France 24 a německá rozhlasová stanice Deutsche Welle, tento status nemají. Šéfredaktorka RT a Sputniku Margarita Simoňanová prohlásila, že televizní stanice musela volit mezi registrací a trestním stíháním, a v této souvislosti poblahopřála „americké svobodě slova a všem, kdo v ní ještě věří“.

„Zákon (o zahraničních agentech) nebrzdí svobodu slova a neomezuje obsah šířené informace“, uvádí se ve zprávě ministerstva spravedlnosti, kterou dostala k dispozici agentura RIA Novosti.

„Američané mají právo vědět, kdo jedná v USA s cílem ovlivnit americkou vládu nebo společnost jménem zahraničních představitelů“, prohlásila zástupkyně pomocníka generálního prokurátora USA pro otázky národní bezpečnosti Dana Boenteová.


Není zde článek celý?