Ministr zahraničí Ukrajiny předvolal velvyslance v Srbsku po skandálním rozhovoru o Rusku

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavel Klimkin předvolal velvyslanec Ukrajiny v Srbsku Aleksandra Oleksandroviče na konzultaci po kritice ukrajinského diplomata ze srbské strany.

Náměstek srbského ministra zahraničí Ivica Tončev dříve označil výroky Oleksandroviče za nediplomatické, neodpovídající roli velvyslance a za neúspěšné pokusy o narušení vztahů Srbska a Ruska. Zejména velvyslanec v řadě skandálních rozhovorů oznámil, že Srbsko neprovádí samostatnou zahraniční politiku a je nástrojem v rukách Ruska. Navíc ukrajinský diplomat oznámil, že Rusko využívá Srbsko pro zničení Evropy. Tončev vyzval ukrajinské ministerstvo zahraničí a vládu, aby velvyslance za takové chování napomenula.

„Předvolal jsem velvyslance v Srbsku Oleksandroviče na konzultaci kvůli dodržování mezinárodního práva,“ napsal Klimkin v pátek na svém účtu na Twitteru.

Několik médií dříve informovalo o tom, že srbské ministerstvo zahraničních věcí údajně pohrozilo vyhoštěním velvyslanci Ukrajiny, informace o tom však v textu oznámení nejsou.


Není zde článek celý?