MZV USA sdělilo, kdy opozice na jihozápadě Sýrie předá území vládě

Opozice na syrském jihozápadě nevzdá území vládě, dokud nedojde k politickému urovnání konfliktu, prohlásil novinářům vysoký zástupce ministerstva zahraničí USA v komentáři k třístrannému memorandu, jež podepsalo 8. listopadu Rusko, USA a Jordánsko.

„Memorandum podepsané v Ammánu a dnes schválené prezidenty (RF a USA — red.) stanoví třístranný závazek ohledně toho, že stávající řízení a administrativní dohody v oblastech kontrolovaných opozicí na jihozápadě budou zachovány po dobu dané přechodné fáze. Jinými slovy, opozice nevzdá území režimu, tyto otázky budou předány do kompetence dlouhodobějších politických dohod v rámci procesu podle rezoluce RB OSN č.2254,“ řekl zástupce MZV USA.

„Ohledně posledního bodu: Rusové přistoupili na spolupráci se syrským režimem za účelem vytlačení sil podporovaných Íránem z území, které kontroluje opozice, a také z hranice Jordánska a Golanských výšin (okupovaných Izraelem — red.),“ dodal zástupce MZV USA.

V společném prohlášení prezidentů RF a USA se praví, že memorandum „posiluje úspěch návrhu na příměří, včetně snížení a pak i odstranění zahraničních sil a ozbrojenců z této oblasti za účelem zajištění trvalejšího míru.“


Není zde článek celý?