Na MZV RF okomentovali prohlášení hlavy Pentagonu o Sýrii

V Moskvě jsou překvapeni prohlášením hlavy Pentagonu Jamese Mattise o tom, že se USA nacházejí v Sýrii z povolení OSN, tento mandát Washington nemá, prohlásila ve čtvrtek mluvčí MZV RF Maria Zacharovová.

„S překvapením jsme vyslechli výroky ministra obrany USA Jamese Mattise v rozhovoru s představiteli amerického tisku o tom, že se americké ozbrojené síly nacházejí v Sýrii „z povolení OSN.“ Chtěli bychom pochopit, a také, aby tato otázka nezůstala rétorickou a nezůstala viset ve vzduchu, o jaký mandát konkrétně jde? Kdo a kdy ho vydal? Možná, že existuje kopie jistého dokumentu?“ řekla na brífinku.

„Chtěla bych připomenout: RB OSN je jediný orgán podle Charty OSN, který má právo na přijetí rozhodnutí o nasazení světovým společenstvím vojenské síly. Ale daná struktura neschválila USA podobnou sankci proti Sýrii,“ dodala diplomatka. Rovněž připomněla, že šéf Pentagonu sdělil v rozhovoru s novináři, že američtí vojáci nikam ze Sýrie neodejdou, dokud „nebude dosaženo pokroku v politickém urovnání.“

„Je Pentagon ve styku s ministerstvem zahraničí USA? Je to další zákonitá otázka. Ale kdo a jak určí, jde-li o dostatečný nebo nedostatečný pokrok? Kde je tento mechanismus na měření politické dostatečnosti? Vzniká dojem, že si USA přejí ponechat právo na vlastní rozhodnutí, a prostě držet i nadále část syrského území tak dlouho, jak si budou přát,“ poznamenala Zacharovová.


Není zde článek celý?