Na zasedání výkonné rady OPCW nepodpořili americký návrh ohledně Sýrie

Rusko a další státy nepodpořily tvrdý návrh řešení ohledně Sýrie, který předložily USA na mimořádném zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), nakonec byl zamítnut, oznámil RIA Novosti ředitel Úřadu pro nešíření a kontrolu zbraní MZV Ruska Michail Uljanov.

„V Haagu skončilo mimořádné zasedání výkonného výboru OPCW, které s různými přerušením a zase zahájeními trvalo dva týdny. Během tohoto zasedání se USA pokusily o protlačení velmi tvrdého antisyrského návrhu řešení. Po dlouhých diplomatických bojích byly USA přinuceny ke stažení svého návrhu, protože nezískal potřebný počet hlasů,“ řekl Uljanov o výsledcích zasedání.

Vysvětlil, že se USA s odkazem na sedmou zprávu Společného mechanismu OPCW — OSN „snažily protlačit řešení, ve kterém by se tvrdilo, že syrská strana utajila část svého arsenalu, která byla jakoby použita v Chán Šajchúnu“. Podle jeho slov návrh také obsahoval „požadavek k Sýrii, aby během 45 dnů informovala o zbytku údajných zásob chemických zbraní“.

„Rusko samozřejmě silně odporovalo přijetí tohoto návrhu,“ řekl Uljanov.


Není zde článek celý?