NASA se zapojila do pátrání po zmizelé argentinské ponorce

Výzkumné letadlo NASA se účastní hledání zmizelé argentinské ponorky San Juan, američtí vojáci jsou připraveni zapojit se do pátrací operace v případě nutnosti, oznámil web nevládní organizace Vojensko-námořní ústav s odvoláním na mluvčího Jižního velení americké armády.

Jak sdělil mluvčí velení José Ruiz, bylo modifikované letadlo NASA P-3 Orion posláno z argentinského města Ushuaia, kde se nachází pro antarktické výzkumy, aby hledalo zmizelou ponorku.

Jak poznamenává portál ARS Technica, letadla P-3 Orion užívali dříve američtí vojáci k zachycení ponorek, je vybaveno magnetometrem, infračervenými kamerami, a také snímači pro měření tloušťky ledu. Toto zařízení je schopno zachytit ponorku dokonce když se potopila, podotýká portál.

Podle slov Ruize udržují američtí vojáci kontakt s ministerstvem zahraničí, a jsou připraveni zapojit se do pátrání v případě, kdy o to Argentina požádá. Jako oznámil zdroj v strukturách Pentagonu, služba na zabezpečení podvodních záchranných operací vojenského námořnictva připravuje tým odborníků a zařízení, mj. podvodní přístroj pro záchranu potopených ponorek Submarine Rescue Diving and Recompression System (SRDRS) dislokovaný v San Diegu.

Argentinský prezident Mauricio Macri dříve prohlásil, že přijme mezinárodní pomoc v pátrání po zmizelé ponorce.


Není zde článek celý?