Navalnyj hodlá žalovat Putina za omezování předvolební kampaně

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj dnes oznámil, že hodlá žalovat šéfa Kremlu Vladimira Putina a prezidentovu kancelář kvůli údajnému systematickému omezování předvolební kampaně. Na svém webu pak uvedl, že se nově chce se svými stoupenci setkávat na soukromých pozemcích. Politik se chystá stávající hlavě státu postavit v prezidentských volbách, které se v Rusku budou konat v březnu 2018. Podle ruské justice se však kvůli jeho pravomocnému odsouzení prezidentského klání účastnit nemůže.

Navalnyj se stal tváří ruské opozice během velkých protivládních demonstrací, které se v Rusku konaly na přelomu let 2011 a 2012. Do povědomí ruské veřejnosti pak vešel svým bojem proti korupci v zemi. Podle volební komise mu nynější kandidaturu na post hlavy státu znemožňuje podmínečné pravomocné odsouzení za zpronevěru. Opozičník však proces označil za politický a povolení jít k volbám se i nadále domáhá.

Disident dnes na svém webu napsal, že ruské úřady na příkaz Moskvy odmítají povolovat setkání jeho stoupenců na veřejných místech ve všech velkých i malých městech současně. Neuvádějí přitom důvěryhodné důvody pro zamítnutí shromáždění, nabízí pro mítinky jiná, nevhodná místa nebo náhradní lokalitu neurčují vůbec. To je však podle něj nezákonné.

Navalnyj proto hodlá úřad ruského prezidenta žalovat. Zároveň oznámil, že se rozhodl svou strategii změnit a předvolební setkání chce nyní pořádat pouze v soukromých prostorech. Své příznivce pak vyzval, aby v případě zájmu pro tyto účely nabízeli své pozemky či nemovitosti.

Opoziční lídr přitom několikrát zdůraznil, že Kreml se snahami omezit Navalného předvolební kampaň brání proti rostoucí popularitě politika. Na jeho mítincích se totiž podle něj schází velké množství jeho příznivců v malých i velkých městech po celém Rusku. Ve svém prohlášení Navalnyj nicméně přiznal, že šance na úspěch případné žaloby proti prezidentově administrativě jsou spíše mizivé.

Není zde článek celý?