Něbenzja: Rusko je ochotno projednat nové metody vyšetřování chemických útoků v Sýrii

Rusko je ochotno projednat myšlenku vytvoření nového mechanismu k vyšetřování případů chemických útoků v Sýrii, Společný mechanismus vyšetřování (SMV) se zcela zdiskreditoval, řekl stálý zástupce RF při OSN Vasilij Něbenzja.

Ve středu Rada bezpečnosti OSN provedla uzavřené konzultace, týkající se práce mechanismu OSN-OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) pro vyšetřování případů použití chemických zbraní v Sýrii (SMV)

„SMV se zcela zdiskreditoval a nemůže pokračovat v práci v současné podobě. Jsme ochotni hovořit o vytvoření nového mechanismu, který nahradí SMV a bude pracovat objektivně, nezávisle a skutečně profesionálně,“ řekl Něbenzja novinářům v OSN.

Ruský diplomat zdůraznil, že „SMV je mrtev“. „Existuje naděje na rezoluci ohledně mechanismu, který by nahradil SMV,“ řekl Něbenzja.

Zdůraznil, že parametry práce takového mechanismu jsou uvedeny v ruském návrhu rezoluce, který nebyl přijat RB minulý čtvrtek. Podle jeho slov mise musí pracovat podle norem úmluv o zákazu chemických zbraní, dodržovat uchovávání hmotných důkazů a provádět inspekce na místě událostí.

„Všichni členové RB souhlasí s tím, aby existoval mechanismus, stanovující odpovědnost za použití chemických zbraní,“ řekl v listopadu předseda RB OSN, stálý zástupce Itálie při celosvětové organizaci Sebastiano Cardi na základě výsledků tajného zasedání.

„Budeme pokračovat v práci, týkající se této otázky,“ uvedl Cardi.


Není zde článek celý?