Nejdůležitější události v kauze Čapí hnízdo, která může dostat Babiše do vězení

Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu v minulém volebním období. Poté, co znovu získali poslanecký mandát v říjnových volbách, však bylo jejich trestní stíhání přerušeno. O jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení.

2006 – Architekt Jiří Javůrek řekl, že v tomto roce začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku na konferenční centrum, uvedl v březnu 2012 server iDNES.cz. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Babišovi.

1. prosince 2007 – Společnost s ručením omezeným ZZN AGRO Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov.

Únor 2008 – ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní.

20. srpna 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.

Červen 2010 – Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.

Září 2010 – Udělením dotace pro Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.

Únor 2011 – Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna, firma zaplatila 37.000 korun plus penále.

Říjen 2013 – Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného … Nevím, komu to patří.“ V té době Babišovo ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.

Listopad 2013 – Podle prohlášení Babiše skupina Agrofert převzala „ztrátovou a předluženou farmu“. Babiš to řekl 13. března 2016.

Červen 2014 – Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

29. prosince 2015 – Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.

2. března 2016 – Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.

13. března 2016 – Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O tři dny později, po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, řekl, že majitele zveřejní.

21. března 2016 – Server HlídacíPes.org napsal, že u rozhodnutí při čerpání dotace pro farmu stál Babišův „dvorní právník“ Václav Knotek, akcie údajně držel s další právničkou Agrofertu Gabrielou Knapovou.

23. března 2016 – Na mimořádné schůzi Sněmovny Babiš řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

24. května 2017 – Babiš opustil vládu.

26. května 2017 – Na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která zveřejnila nahrávky Babiše, se objevila auditorská zpráva ministerstva financí o farmě. Dokument dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s Agrofertem v době žádosti o dotaci.

10. srpna 2017 – Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací pro Čapí hnízdo.

6. září 2017 – Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.

29. září 2017 – Žalobce dostal od policie usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

9. října 2017 – Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu popírají. Babiš ČTK napsal, že proti obvinění podal stížnost.

20. – 21. října – Hnutí ANO se stalo vítězem sněmovních voleb, do dolní komory byli opět zvoleni Babiš i Faltýnek. Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády.

23. října 2017 – V kauze Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi stíhanými je podle Babiše i jeho manželka, děti a švagr.

24. října 2017 – Výsledky voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Tím bylo i přerušeno stíhání Babiše a Faltýnka, kteří zvolením získali znovu imunitu. Státní zástupce o jejich vydání bude muset požádat znovu.

21. listopadu 2017 – Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Chcete si o dění v České republice přečíst víc? Předplaťte si nový časopis Revue FORUM.

Není zde článek celý?