Občan napsal Zemanovi, aby nejmenoval Babiše premiérem. Dokáže tak, že nectí morální postoje

Jmenování Andreje Babiše novým premiérem vyvolává velkou vlnu nevole. Pro někoho je předseda hnutí ANO nepřijatelný kvůli trestnímu stíhání, které mu opětovně hrozí kvůli možnému podvodu na eurodotacích na Čápím hnízdě. Právě proto napsal otevřený dopis Miloši Zemanovi Michal Roháč, který prezidentovi připomíná, že před lety nechtěl jmenovat vládu, kde by hrozilo trestní stíhání, spojené se zásahem na Úřadu vlády. Nyní by se měl zachovat stejně.

Vážený pane prezidente,

jakkoliv je výsledek nedávných voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky co do možnosti sestavit většinovou vládu nepříznivý, jak alespoň vidno z dostupných vyjádření představitelů dotčených politických stran, obracím se na Vás s otevřenou výzvou související s pověřením pana Andreje Babiše k jednání o sestavení vlády.

Dne 5. července 2013 jste v Osvětimanech při své návštěvě Zlínského kraje k možnému pověření paní Miroslavy Němcové, jakožto tehdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny, k obdobnému vyjednávání po politické krizi vzešlé z demise pana Petra Nečase, uvedl toto: cit. „Vrátila by se předchozí vládní koalice a nelze vyloučit, že část bývalých koaličních politiků může být vystavena trestnímu stíhání, a proto by se mohli snažit omezit samostatnost policie a státních zástupců […]“. Tuto informaci lze nalézt na webu, mnou jinak z důvodu žalostné objektivity jen zřídka čtených, Parlamentních listů.

Předpokládám, že prezident České republiky své postoje neupravuje podle aktuálních ryze osobních pohnutek. Je proto smutné, když jste jednáním o sestavení vlády pověřil pana Andreje Babiše. Člověka, který, vyberu-li jen část jeho osobního charakteru, v reakci na kauzu ovlivňování médií veřejně prohlásil na zdraví mj. svých dětí, že nebude zasahovat do práce redaktorů Mafry, ačkoliv se ukázal opak, který veřejně prohlásil, že neví, komu Čapí hnízdo patřilo, ačkoliv se posléze ukázal opak. Především však člověka, který může být (opět) vystaven trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu a mohl by se, jak jinak, snažit omezit samostatnost orgánů činných v trestním řízení.

Žádám Vás tedy, abyste se alespoň zamyslel nad svými kroky učiněnými v posledních dnech, neboť nectíte-li své dřívější morální postoje, nepochybně ani voliči, jež Vás dříve zvolili do prezidentské pozice, nebudou v nastávající prezidentské volbě ctít tytéž hlasovací postoje.

S politováním nad Vašimi událými kroky

Michal Roháč

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Není zde článek celý?