Odhadovat Zemanův zdravotní stav z televize je nebezpečné

Zdravotní stav prezidenta republiky je poslední dobou velmi diskutovaným tématem. Téměř každého občana by zajímalo, jak na tom ve skutečnosti Miloš Zeman je. Opravdu se mu jen propojila neuropatie s cukrovkou? Kouří a pije, nebo poslechl doktory a oba své zlozvyky omezil? Jak vážně jde brát zprávy o těžkém onemocnění, které se objevily na internetu? Je důležité si však uvědomit jednu podstatnou věc. Zdraví člověka je věc, ke které by mělo být přistupováno s úctou.

Je jednoznačné, že Miloš Zeman trpí a my s ním. Prezident se potýká se zdravotními problémy, o jejichž rozsáhlosti ví pouze jeho ošetřující lékař. A ten stejně jako každý jiný doktor ctí lékařské tajemství a těžko bude třeba brněnskému zastupiteli vyprávět, kolik zbývá hlavě státu času na tomto světě.

Pravděpodobně se nedá věřit všemu, co o Zemanově zdraví Hrad komunikuje na veřejnosti, ale také se úplně nedá předpokládat, že by ve všem lhali. Je obdivuhodné a rozum nad tím zůstává stát, že kouření počínající 27. rokem prezidentovi neškodí, protože v tomto věku podle Zemana už nic nehrozí, nebo že „v sobotu odešla cukrovka“. Hradní pán byl vždy dobrým prognostikem, ale lékařská věda skutečně není jeho šálkem kávy.

Výstupy na veřejnosti jsou vždy očekávanou příležitostí, kdy se dá hodnotit Zemanova „forma“. Zatímco čtvrteční Týdny s prezidentem na TV Barrandov v poslední době málokdy nabídnou posilněnou hlavu státu, i když výjimky se stávají stále, zahraniční cesty stojí za to.

Nejšerednějším příkladem Zemanova děsivého zdravotního stavu však byla scénka s Andrejem Babišem, kterého prezident pověřoval sestavením vlády. Při pohledu na tiskovou konferenci musel přemýšlet snad každý, zda jde o alkohol nebo o prášky. Nepřítomný výraz prezidenta skutečně vzbuzoval lítost.

Ale i po takovém zážitku se dá o Zemanově zdraví pouze spekulovat a možná je lepší spekulovat neveřejně. Vzkaz Svatopluka Bartíka, který de facto hlavě státu vyměřil čas do konce jeho života, je však silná káva. I kdyby měl brněnský zastupitel pravdu a Zeman by byl arcipadouch, je třeba se k němu zachovat se ctí, jinak se dostaneme na jeho hulvátskou úroveň.

Je třeba upozorňovat na všechny přešlapy současného prezidenta, varovat před jeho proruským příklonem i bezprecedentním ohýbáním ústavy ve prospěch přítele Babiše. Vždycky však slušně, věcně a pravdivě. Každá lež nebo výmysl se totiž obrátí proti jejich autorovi a Miloše Zemana pouze posílí a „přihraje“ mu další voliče.

Není zde článek celý?