Otevřený dopis Tomáši Hradílkovi – Tomáši, nejsi v tom sám!

Deník FORUM 24 sledoval v posledních týdnech disidenta Tomáše Hradílka, který 17 dní držel hladovku proti opětovné kandidatuře Miloše Zemana. Z rozhodnutí rodiny ji ukončil. Přinášíme otevřený dopis, který mu adresovali jeho přátelé.

Milý Tomáši,

s velkou úlevou jsme přijali zprávu o tom, že Tvá rodina převzala kontrolu nad Tvým životem. Budeme Tě potřebovat živého a bdělého. Tvůj čin měl a má hluboký smysl a význam. Nešlo o rozmar podivína z Lipníku, ale o akt osobního výkřiku, který měl upozornit na alarmující dnešní situaci. A to se zdařilo. Jako mluvčí Charty 77 a jeden z nejodvážnějších mimopražských disidentů jsi byl zvyklý stát proti přesile, proti všem. Chceme Tě ubezpečit, že tentokráte nejsi sám. Zcela sdílíme Tvé obavy a zůstáváme s Tebou. Tvá téměř třítýdenní hladovka díkybohu skončila, ale naše téma je tady stále. Stejně jako Ty, ani my s Tebou se nenecháme tou agresivní mocí semlít.

Nechceme, aby naše děti žily v novodobé normalizaci, aby se z naší země stal mix ruské gubernie a čínské kolonie, aby se náš stát stal kořistí autoritářského oligarchy, který nectí žádná pravidla a žádné hodnoty. Tvůj svérázný hradílkovský způsob občanského vzdoru nezůstane zapomenut.

Tomáši, děkujeme.

Petr Havlík

Táňa Fischerová

Olga Sommerová

Není zde článek celý?