Peskov vypověděl o pozitivním efektu protiruských sankcí

Nehledě na nespokojenost Moskvy se sankcemi ze strany USA, mají i pozitivní vliv na ekonomiku země, řekl tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Tak zareagoval na prosbu žurnalistů okomentovat bod amerického zákona, který nařizuje vládě sledovat to, aby lidé a společnosti ze sankčních seznamů nedostávali pomoc od cizinců.

Peskov připomněl, že Vladimir Putin opakovaně hovořil o pozitivním efektu těchto omezení. Tiskový mluvčí přitom označil za „nepřijatelné“ exteritorialitu podobných zákonů.

Americké ministerstvo financí v úterý zakázalo americkým fyzickým a právnickým osobám od konce ledna 2018 vést hlubokovodní, arktické a břidlicové energetické projekty s ruskými společnostmi. Vysoký představitel Bílého domu později upřesnil, že se jedná také o ruské projekty energetických ropovodů a plynovodů.

Přední ruské ropné společnosti, takové jako Rosněfť, Lukoil, Surgutněfť, Gazprom a Gazprom něfť se dostaly na sankční seznamy už v roce 2014. Washington tato omezení spojuje s událostmi na Ukrajině. Moskva tuhle pozici označuje za „absurdní“, jelikož Rusko není stranou ukrajinského konfliktu.


Není zde článek celý?