Piráti a ČSSD ukazují, že jim o demokracii nejde

Lavírování, taktizování a změna názoru podle toho, co se zrovna hodí. Přesně to je ukázka politiky, kterou momentálně předvádějí Piráti a spolu s nimi bohužel i sociální demokraté. Když se v poslanecké sněmovně konečně podařilo zrealizovat alespoň náznak spojení demokratických stran, tyto dvě partaje se k věci nepřidaly. Jasně se ukazuje jedno: Demokracie je vedlejší, záleží hlavně na tom vybalancovat úplně všechno. Za jakoukoli cenu.

Fakt, že se ve sněmovně formuje nedemokratické spojení nedemokratických stran, tedy hnutí ANO, SPD a komunistů, je logickým odrazem výsledků voleb, programů i směřování. Stejně jako přání voličů těchto uskupení. Člověk by ovšem řekl, že se všechny ostatní strany budou od podobných věcí jednoznačně distancovat.

Piráti jsou tou novou stranou pro liberální voliče a před volbami snaživě volali: „Pusťte nás na ně!“ Jen zapomněli dodat, že „na ně“ znamená taky „za nimi“ a že Petr Fiala a Miroslav Kalousek jsou pro ně stejní jako Andrej Babiš. Smutné.

Pak tady máme ČSSD, která se boří do vlastních problémů naprosto nezvladatelným způsobem. Vymýšlí, jak z nich ven, a tak servilně nadbíhá Miloši Zemanovi, na druhé straně se ozývá Bohuslav Sobotka, jinde zase vyhazují ze strany novináře Jakuba Patočku. Zkrátka chaos, který nikam nevede.

Takže teď tu máme demokratickou část sněmovny, nedemokratickou část sněmovny a něco mezi tím. Jenomže ti, kdo jsou „mezi tím“, prostě a jednoduše nehájí demokracii.

A to by voliči měli reflektovat.

Není zde článek celý?