Piráti přestávají hrát podle Babišových not. To je může mrzet

Překvapivě rázně se poslední dny povolebních vyjednávání profilují Piráti. Strana, o které si velká část politiků stále nedělá iluze, protože vlastně neví, co od ní mohou čekat, jasně pochopila, jak je má zachovat jako opozice. Důrazné vymezení proti SPD a KSČM však může znamenat ztrátu výhod, které mělo Pirátům slíbit Babišovo hnutí.

Po středečním kulatém stole opozičních stran, kam odmítli přijít zástupci okamurovců a komunisté, zamířili Piráti na jednání s hnutím ANO. Nadšení ovšem po schůzce nepanovalo.

Strana Ivana Bartoše totiž šla na jednání s požadavkem na vedení tří výborů, kde prioritním byl ten bezpečnostní. Ten ovšem podle slov Jaroslava Faltýnka připadne SPD, která měla volební kampaň založenu na obraně naší země. Námluvy s okamurovci očividně stále pokračují a tichá koalice není jen spekulací.

Piráti tedy z jednání odcházeli s tím, že jim ANO nabídlo výbor pro životní prostředí a možnou debatu o výboru pro veřejnou správu. Zdá se tedy, že pro Babišovy lidi přestali být potenciálním partnerem a dostanou nabídnuty pouze „zbytky“.

Je to logické. Piráti diskutují s ostatními opozičními stranami, vymezují se proti SPD a KSČM, možným tichým partnerům babišovců, a dokonce hodlají znovu hlasovat, zda podpoří Radka Vondráčka na post předsedy poslanecké sněmovny. „Nebudeme ve stejném bloku jako ty dvě nedemokratické strany,“ řekl Bartoš po jednání s ANO.

To vedení ANO vadí a musí dát nováčkům ve sněmovně jasně najevo, kdo je všemocným vládcem. Pokud se tedy Piráti nezačnou chovat jako poslušný podřízený Andreje Babiše a jeho politické firmy, nebudou to mít ve sněmovně a hlavně při prosazování svého programu vůbec jednoduché.

Není zde článek celý?