Pokud Babiš získá imunitní výbor, je prakticky všemocný

Získání mandátového a imunitního výboru hnutím ANO je jedním z cílů, které musí babišovci za každou cenu splnit. Vzhledem ke kauze Čapí hnízdo a možným dalším je nutné, aby Andrej Babiš ovládal výbor, který má moc zajistit jeho nevydání k trestnímu stíhání.

Jak se již v minulosti ukázalo, Babiš nemá zájem o ovládání a vrchní funkce v úřadech, které nemohou být prospěšné přímo jemu nebo jeho firmám. Proto shání například ministry školství nebo kultury. Tam totiž Agrofert nepodniká.

Potom jsou však pozice, které jasně musí obsadit. Mezi ně patří třeba ministerstvo vnitra, spravedlnosti nebo mandátový a imunitní výbor. Ten má totiž „kouzelnou“ moc, neporučit poslancům Babišovo a Faltýnkovo vydání k trestnímu stíhání. A sněmovna se doporučením výboru ráda řídí.

Nejen, že by tak mohl výbor přesvědčit některé poslance o nevině majitele firmy ANO a jeho pravé ruky, ale také nabídnout jakousi berličku „oni nám to nedoporučili“ těm, kteří by chtěli Babišovi vyjít vstříc a hlasovat v jeho prospěch.

V současné době mandátový a imunitní výbor vede Miroslava Němcová z ODS, ale to se zřejmě již brzy stane minulostí. Občanská demokratická strana má totiž jako prioritu výbory pro obranu a bezpečnost, které nechce přenechat extremistické SPD nebo nezkušeným Pirátům.

Není zde článek celý?