Políbit prsten podle Faltýnka: Přijít přátelsky na kafe a „poprosit“

Před trapnou třetí volbou pátého místopředsedy poslanecké sněmovny, kterou nakonec přece jen vyhrál Petr Fiala, vystoupil Jaroslav Faltýnek. Babišova pravá ruka si totiž nemohla nechat ujít příležitost zaútočit na strany, které nepodlehly jeho šéfovi. Demokratický blok se tak dozvěděl, jak se má zachovat, pokud bude chtít do budoucna cokoliv v dolní komoře parlamentu prosadit.

Je jasné, že vládní koalice ANO, SPD a KSČM ukazuje sílu. První to pocítil právě předseda ODS, který nepochopitelně nevyhrál ani v jednom z prvních dvou kol hlasování o místopředsedech poslanecké sněmovny. Proklamace ANO o poměrném zastoupení ve vedení vzaly rychle za své a společně se svými nepřiznanými koaličními partnery „odložili“ Fialovo zvolení až na další týden.

Zbyněk Stanjura to pojmenoval věcně a trefně: Nepolíbili jsme prsten. Skutečně, Občanská demokratická strana se neponížila a nešla o post škemrat za budoucím premiérem a jeho spolustraníky. Taková nehoráznost se neodpouští. A tak celý národ viděl, jaká „parta“ bude rozhodovat o dění v České republice.

Jak ovšem vysvětlil v úterý předseda poslaneckého klubu hnutí ANO, o žádný prsten nešlo. Vždyť Piráti, komunisté i okamurovci přišli jen přátelsky na kafe a hned místopředsedu měli. Rétorika odlišná, princip stejný. Pokud chcete o něčem rozhodovat, toužíte, aby vás vůbec někdo poslouchal nebo přemýšlel o vašich návrzích zákonů – plazte se a proste, jako by vzkazoval vítěz voleb.

Fiala zatím neustoupil a zdá se, že ani v budoucnu to neplánuje. Demokratický blok se totiž, pro mnohé překvapivě, začíná profilovat jako silný protivník stranám, které se chtějí podílet na destrukci demokracie u nás.

Není zde článek celý?