Předpověď: Které resorty bude chtít Babiš obsadit svými lidmi

Generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček a někdejší ministr financí Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš má vyhráno. Bez ohledu na to, zda s ním někdo půjde otevřeně spolupracovat, má společně s SPD ve sněmovně při plné účasti všech poslanců přesnou polovinu. Přidá‑li se, dejme tomu, byť jen jeden komunista, už budou mít většinu.

Pokud ho podpoří kromě ANO jen komunisté, kteří jsou na to za určitých podmínek podle svých slov připraveni, bude k těsné většině potřebovat ještě osm poslanců. To by však neměl být při novém rozložení sil ve sněmovně po čase vyjednávání větší problém. Komunistům už Babiš přitom slíbil zdaňování části vraceného majetku, který kdysi ukradli právě komunisté.

Jaké funkce bude chtít Babiš obsadit svými lidmi? Zaměřme se dnes na ministerstva.

Jistě mu nadále záleží na finanční (resp. celní) správě, což předpokládá opětovné ovládnutí resortu financí. Pak by mohly pokračovat nelegální likvidace konkurenčních firem včetně ignorování soudních rozhodnutí.

Média rovněž často hovoří o Ministerstvu vnitra. Stačí si vzpomenout na spor o policejní reorganizaci mezi ANO a ČSSD. Babiš i jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek jsou obviněni v případu pravděpodobného podvodu se společností Farma Čapí hnízdo, kde oba neuvěřitelně lhali, jak se později provalilo. Jak jsme vás informovali, nově vzniklá Národní centrála proti organizovanému zločinu (konkrétně ta její část, která byla dříve tzv. „protikorupční policií“) pro změnu prověřuje podivný prodej podílů na společnosti Profrost. Babiš prodal část podniku svému Agrofertu (čili sám sobě) zřejmě mnohonásobně předraženou. Tento jeho osobní příjem z prodeje byl přitom osvobozený od daně z příjmů. Pokud se informace potvrdí, vyhnul se ilegálně daním v řádu minimálně desítek milionů korun. Když byl před časem neoprávněně odvolán policejní ředitel, trvalo dlouho, než se domohl svého navrácení do funkce. Takže i neoprávněné odvolání by Babišovi třeba mohlo pomoci, a to zdaleka ne jen odvolání policejního ředitele.

Obdobně bude mít Babiš jistě zálusk na Ministerstvo spravedlnosti. Podle odborníků z Rady Evropy byla někdejší ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková pod Babišovým tlakem, aby nejmenovala místopředsedou Vrchního soudu člověka, který vyhrál u výběrové komise (přičemž pozdější ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán, který v komisi zasedl, mu dal bez uvedení důvodů nula bodů). Mají‑li tito experti z Rady Evropy pravdu, Babiš dosáhl svého. Válková tak dlouho otálela, až tento kandidát raději svou kandidaturu stáhl.

Dále pak Babiš bude potřebovat, aby vláda pokračovala v poskytování velkých zemědělských dotací, a to i největším podnikům. Nesmějí být zrušeny ani zemědělské vratky spotřební daně z pohonných hmot, které byly zavedeny pro rostlinnou a později i živočišnou výrobu vládou Bohuslava Sobotky na návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU‑ČSL), zatímco ostatním lidem Babiš daň z benzínu zvýšil. Babiš tyto výhody (či jejich udržení) potřebuje dojednat v případné koaliční (či obdobné) smlouvě, popřípadě musí k jejich prosazení získat potřebnou většinu. Ve vládě mít většinu jistě bude, ve sněmovně mu ji v zemědělských otázkách zřejmě snadno obstará pravděpodobný budoucí šéf Zemědělského výboru a Babišova pravá ruka z Agrofertu i ANO Jaroslav Faltýnek. Pro jistotu by však měl i do křesla ministra zemědělství usednout „Babišův“ člověk. Někdo jako končící lidovecký ministr Jurečka.

V neposlední řadě by Babiš mohl mít zájem o resorty, jimiž protéká nejvíce peněz na investice (čili veřejné zakázky, o něž se jistě budou nadále ve velkém ucházet firmy z jeho svěřenského fondu). To jsou oblasti dopravy a místního rozvoje, popřípadě životního prostředí.

Co myslíte, obsadí ANO uvedená ministerstva? Zatím vše směřuje k menšinové vládě, kde by Babišovi lidé obsadili úplně všechna ministerstva.

Není zde článek celý?